Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 10 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 20 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Úhoř z pekelných hlubin: Rybář chytil rybu, která vypadala jako z hororu

Marek iRybářství 23. března 2021 0 komentářů
příšera z hlubin

foto: Facebook / Nate Ethan Iszac

Zahraničí

Byl to velice podivný úlovek, na který Nate Ethan Iszac (39) z Oregonu nikdy nezapomene. V úterý 9. března chytil ve vodách Beringova moře u aljašského ostrova Akutan rybu, která vypadala spíš jako mořská příšera. Jako úhoř z pekelných hlubin. Jde ovšem o vlkouše očkatého (Anarrhichthys ocellatus).

text: Marek Kožušník

Ryba měla obrovské čelisti s ostrými zuby, na délku měřila polovinu toho, co Nate. „Bylo mi jasné, že může být nebezpečná a velmi silně kousnout, proto jsem si musel dávat opravdu pozor,“ napsal na Facebooku, kde se snímky zvláštní ryby pochlubil. Informoval o tom v neděli server ladbible.com.

REKLAMA

mořská příšera
foto: Facebook / Nate Ethan Iszac

Chyť a pusť v Barentsově moři

Bezprostředně po úlovku také s rybou pózoval pro místní fotografy – takové stvoření se z moře nevyloví každý den. Nate Iszac nakonec rybu pustil zpět do vody a ona se bez úhony vrátila do hlubin Beringova moře. Nate podle svých slov pouští každou rybu, kterou uloví.

Obávaný predátor

O jakou rybu tedy jde? Nate Iszac chytil vlkouše očkatého (Anarrhichthys ocellatus), kterému se anglicky říká vlčí úhoř. Je snadné jej zaměnit se známějším vlkoušem obecným (Anarhichas lupus), který ovšem v této oblasti nežije. Ačkoli vypadá podobně jako skutečný úhoř, patří do čeledi vlkoušovití (Anarhichadidae). Mohutná tlama s tlustými špičáky vepředu a silnými stoličkami vzadu z něj dělá obávaného predátora.

REKLAMA

Posvátná indiánská ryba

Živí se korýši, mušlemi, škeblemi a rybami, které drtí silnými čelistmi. V zajetí ovšem dává přednost měkkému masu, které nepoškozuje stoličky. Například chobotnicím. Jeho oblíbenou kořistí jsou údajně mořští ježci. Říká se, že má i přes ošklivý vzhled velmi chutné maso. V některých domorodých amerických kmenech na pobřeží považovali vlkouše očkatého za posvátnou rybu. Mohli ji jíst pouze šamani, protože to mělo posílit jejich léčivou sílu.

parádní úlovek
foto: Facebook / Nate Ethan Iszac

Láska na celý život

Vlčí úhoř může dorůstat délky 2,4 metru a hmotnosti 18,4 kg. Dožívá se až 25 let. Nachází se v jeskyních, štěrbinách a skalnatých útesech od mělkých vod do hloubky 226 metrů, od Japonského moře a Beringova moře po severní Kalifornii. Vlkouši očkatí jsou monogamní – tvoří páry na celý život a žijí ve stejné jeskyni. Vlkouši očkatí jsou zvědaví, jen zřídka agresivní. Přesto mohou člověku způsobit bolestivé kousnutí.

podivuhodná ryba
foto: Wikimedia Commons

Kdo loví vlčí úhoře?

Tato pozoruhodná ryba nemá řitní ploutve a postranní čáru. Hřbetní ploutev sahá téměř k ocasu. Vlčí úhoř bývá převážně šedý, šedohnědý nebo tmavě olivový, občas skvrnitý. Mladí vlčí úhoři mají často oranžový nádech a tmavé pruhy v zadní části těla. Jejich predátory jsou žraloci, větší ryby a tuleni.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled