Byl to velice podivný úlovek, na který Nate Ethan Iszac (39) z Oregonu nikdy nezapomene. V úterý 9. března chytil ve vodách Beringova moře u aljašského ostrova Akutan rybu, která vypadala spíš jako mořská příšera. Jako úhoř z pekelných hlubin. Jde ovšem o vlkouše očkatého (Anarrhichthys ocellatus).
text: Marek Kožušník
Ryba měla obrovské čelisti s ostrými zuby, na délku měřila polovinu toho, co Nate. „Bylo mi jasné, že může být nebezpečná a velmi silně kousnout, proto jsem si musel dávat opravdu pozor,“ napsal na Facebooku, kde se snímky zvláštní ryby pochlubil. Informoval o tom v neděli server ladbible.com.
Chyť a pusť v Barentsově moři
Bezprostředně po úlovku také s rybou pózoval pro místní fotografy – takové stvoření se z moře nevyloví každý den. Nate Iszac nakonec rybu pustil zpět do vody a ona se bez úhony vrátila do hlubin Beringova moře. Nate podle svých slov pouští každou rybu, kterou uloví.
Obávaný predátor
O jakou rybu tedy jde? Nate Iszac chytil vlkouše očkatého (Anarrhichthys ocellatus), kterému se anglicky říká vlčí úhoř. Je snadné jej zaměnit se známějším vlkoušem obecným (Anarhichas lupus), který ovšem v této oblasti nežije. Ačkoli vypadá podobně jako skutečný úhoř, patří do čeledi vlkoušovití (Anarhichadidae). Mohutná tlama s tlustými špičáky vepředu a silnými stoličkami vzadu z něj dělá obávaného predátora.
Posvátná indiánská ryba
Živí se korýši, mušlemi, škeblemi a rybami, které drtí silnými čelistmi. V zajetí ovšem dává přednost měkkému masu, které nepoškozuje stoličky. Například chobotnicím. Jeho oblíbenou kořistí jsou údajně mořští ježci. Říká se, že má i přes ošklivý vzhled velmi chutné maso. V některých domorodých amerických kmenech na pobřeží považovali vlkouše očkatého za posvátnou rybu. Mohli ji jíst pouze šamani, protože to mělo posílit jejich léčivou sílu.
Láska na celý život
Vlčí úhoř může dorůstat délky 2,4 metru a hmotnosti 18,4 kg. Dožívá se až 25 let. Nachází se v jeskyních, štěrbinách a skalnatých útesech od mělkých vod do hloubky 226 metrů, od Japonského moře a Beringova moře po severní Kalifornii. Vlkouši očkatí jsou monogamní – tvoří páry na celý život a žijí ve stejné jeskyni. Vlkouši očkatí jsou zvědaví, jen zřídka agresivní. Přesto mohou člověku způsobit bolestivé kousnutí.
Kdo loví vlčí úhoře?
Tato pozoruhodná ryba nemá řitní ploutve a postranní čáru. Hřbetní ploutev sahá téměř k ocasu. Vlčí úhoř bývá převážně šedý, šedohnědý nebo tmavě olivový, občas skvrnitý. Mladí vlčí úhoři mají často oranžový nádech a tmavé pruhy v zadní části těla. Jejich predátory jsou žraloci, větší ryby a tuleni.
Diskuze k článku (0)