Aby byl lov na položenou nebo plavanou úspěšný, je třeba lovné místo dobře provnadit. Rybáři, kteří jezdí na závody, přípravu krmení rozhodně nepodceňují a svoje receptury si pečlivě střeží, protože že je to klíčová záležitost. K tomu, aby se naše návnada dostala na námi určené místo, slouží různé pomůcky.
text: Ivo Novák
Někde stačí vytvořit krmné koule a odhodit je rukou, nebo nastřílet drobnou živou nástrahu vnadícím prakem. Na větší vzdálenost už je vhodnější zakrmovací raketa, nebo třeba výklopné krmítko.
Boilie lze také nastřílet prakem, nebo dopravit na lovné místo pomocí PVA punčošky, nebo šňůry. Ty se ve vodě rozpustí a návnada je umístěna v těsné blízkosti naší nástrahy. Jsou i jiné pomůcky.
Chci se zmínit o jednoduché a přitom praktické věcičce, vnadící lopatce. Je to velice praktický pomocník při vnadění drobnějším partiklem. Ideální je kupříkladu na vařenou kukuřici, kterou kaprovité ryby milují.
Samozřejmě, že se dá lopatka koupit, ale trochu šikovný kutil si ji může pro svoji potřebu vyrobit doma bez větších potíží. Pokud ji zkusíte, zjistíte, že je to šikovná pomůcka, která vás bude doprovázet skoro neustále.
Ve vesnici Dobřív jsem u rybníka potkal hned dva rybáře se stejnou vnadící lopatkou. A když jsem je chvíli při zakrmování pozoroval, kam vlastně dokážou vařenou kukuřici odhodit, a přitom nenakrmit půlku rybníka, musel jsem uznat, že se lopatka opravdu vyplatí.
Jako velice zdařilé se mi jevilo provedení teleskopické tyče. Složená pomůcka tak při cestování nezabere mnoho místa a dá se dokonce nosit přímo v pouzdře na pruty. Rukojeť byla vytvořená ze dvou dílů starého teleskopu. Spodní díl s úchytem na naviják se k výrobě nehodí.
Když u těchto prutů zlomíte horní díl, popřípadě špičku, oprava se vám už nevyplatí. Mohla by stát víc než nový prut, a právě dva nebo tři poslední díly prutu se k výrobě teleskopické tyče vnadící lopatky hodí nejlépe. Do slabšího konce už je pak jen třeba připevnit naběračku, u které odřízneme část držadla a vlepíme ji do tyče.
Dobré je počítat s mírným záklonem. Po vytvrzení lepidla nebo tmelu je lopatka hotová a připravena k použití. Do dutého konce si můžete vytvořit i zaslepovací zátku, ale nutné to není. Teleskopická rukojeť je velice praktická.
S delší rukojetí dodáte návnadě větší rychlost, tím doletí dál, není třeba se ohýbat ke kbelíku s krmením a vnadění je mnohem přesnější a pohodlnější. Techniku odhozu si ale musíte natrénovat, aby krmení dopadalo přesně tam, kam chcete.
Výrobce této pomůcky jsem potkal přímo u rybníka a předvedl mi, jak mu to jde a jak to vypadá, když se to umí. Kukuřicí si svoje oblíbené místo zakrmuje pravidelně a na úlovcích je to také znát. Pravidelným krmením se ryby naučí vracet se tam, kde mají prostřeno.
A tak, než vyhodíte svůj starý teleskop do popelnice, zvažte, zda by se nehodil třeba právě pro výrobu této pomůcky. Až půjdete k vodě, určitě se vám bude hodit.
Diskuze k článku (0)