Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 10 hod

Učíme se ve Vodňanech: Sumečci z naší odchovny míří na stůl

Marek iRybářství 15. února 2023 0 komentářů
sumeček africký

foto: Jiří Hronek

Poznávání

Odchov keříčkovce červenolemého (také sumeček africký, Clarias gariepinus) byl již v jednom z předchozích dílů popsán. Nyní bychom chtěli s odstupem času podat informaci o výsledku odchovu v našem školním modelovém zařízení.

text: Karel Dubský, Drahoslav Smékal

Odchov proběhl ve školní recirkulaci v nádrži o objemu 1 m3 při konstantní teplotě 27 °C a trval 12 měsíců. K odchovu byl použit plůdek sumečků z vlastního umělého výtěru. Krmení granulovanou směsí probíhalo v denních dávkách 1,5–2 % aktuální hmotnosti ryb.

REKLAMA

sumeček africký
foto: Jiří Hronek

Na konci odchovného cyklu činila průměrná kusová hmotnost tržních sumečků 2 kg a celková biomasa ryb v nádrži 50 kg. Jedná se tedy víceméně o extenzivní způsob odchovu, jehož cílem je seznámit studenty školy s chovem této ryby vhodné pro chov v recirkulačních systémech s řízenou kvalitou vody.

Následovalo zpracování ryb ve školní laboratoři. Při této příležitosti byly využity nově pořízené učební pomůcky školy, vakuová balička a výrobník šupinkového ledu. Z trupu ryb byly seříznuty filety. Zajímavostí je relativně velký podíl svaloviny na trupu ryb (bocích) v břišní partii pod úrovní postranní čáry. Filety mají tu výhodu, že svalovina neobsahuje svalové kůstky. (Filety je vhodné zbavit slizu, který je u sumečka poměrně hojně rozvinut.)

REKLAMA

sumeček africký
foto: Jiří Hronek

Následovalo balení v komorové vakuové baličce. K balení byl vzhledem k absenci svalových kůstek použit polyetylenový obal o tloušťce 0,07 mm. U ryb se svalovými kůstkami je vhodnější pevnější obalový materiál (až 0,11 mm). Filety jsme umístili do termoboxu.

Každá vrstva vakuovaných filet byla prosypána šupinkovým ledem. K tomuto účelu máme vlastní výrobník s výkonem 80 l šupinkového ledu za den. Při tomto způsobu přechování suroviny dochází k jejímu zchlazení na 1–2 °C, nikoliv však ke zmrazení.

sumeček africký
foto: Jiří Hronek

Nakonec jsme si vyzkoušeli také kuchyňskou úpravu tržních sumečků. I když již existuje celá řada receptů na úpravu tohoto druhu, vyzkoušeli jsme ten nejjednodušší způsob. Filety jsme osolili a mírně opepřili, poté je smažili na pánvi na másle a oleji kůží dolů. Díky masivní svalovině trvalo propečení filet trochu déle, než jsme zvyklí třeba u pstruha. A to je vše. Filety podávané s hranolkami a tatarskou omáčkou jsou velmi chutné a lze tuto úpravu doporučit.

Tento druh tržní ryby je v současnosti běžně dostupný v obchodní síti. Pochází z nově vznikajících odchoven ryb a spolu s dalšími druhy obohacuje sortiment sladkovodních ryb na našem trhu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled