Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Učíme se ve Vodňanech: Stavba rybníka (1) – Výběr místa pro stavbu

Marek iRybářství 3. července 2024 0 komentářů
rybník

foto: redakce

Poznávání

Výběr vhodného místa pro stavbu rybníka je klíčovým krokem při plánování celého projektu. Při výběru (posouzení) lokality je třeba zvážit několik klíčových faktorů.

text: Lukáš Beran a Petr Šindelář (studenti SRŠ) korekce: Ing. Ondřej Čížek (učitel)

Jedná se o geometrickou vhodnost údolí, použitelnost místních zemin pro stavbu hráze, hydrologické poměry, výskyt inženýrských sítí, zařazení plochy podle územního plánu a ostatní podmínky v území. V tomto článku se podíváme na tyto body a jejich význam podrobněji.

REKLAMA

Geometrická vhodnost – místo pro výstavbu vybíráme podle tvaru údolí. Ideální je údolí s malým podélným sklonem do 1 % a se zúžením údolí v místě budoucí hráze. Toto se vyjadřuje také číselně objemovým ukazatelem, tj. podílem objemu vody v rybníce a objemu hráze. Pokud tento ukazatel vychází vyšší než 4, je místo pro stavbu rybníka zvolené dobře – za malou hrází vznikne velký rybník. Podkladem pro toto posouzení mohou být existující mapy, ale pro detailní návrh bude potřeba geodetické výškopisné a polohopisné zaměření lokality.

Materiálová vhodnost – na stavbu hráze je potřeba velké množství málo propustné zeminy, to je zeminy s velkým obsahem jílu. Zemina musí jít ale také dobře hutnit, a proto musí obsahovat i hrubozrnnou příměs jako štěrk nebo písek. Nejlepší je, pokud takovou zeminu můžeme těžit přímo ve dně budoucího rybníka, protože se nám tím sníží náklady na přesouvání materiálu a zároveň si odtěžením zeminy zvětšíme objem rybníka. S posouzením vhodnosti zeminy nám pomůže geolog nebo hydrogeolog (obr. 1).

REKLAMA

graf
Obr. 1 – Zrnitostní křivka ČSN 75 2410

Hydrologická vhodnost – u místa pro stavbu nádrže je nutné si předem zajistit hydrologické údaje o místu na toku, na kterém se nádrž bude budovat. Tyto údaje nám poskytne Český hydrometeorologický ústav (obr. 2). U větších vodních toků bývají velké povodňové průtoky, a tak se na rybníce musí stavět velký bezpečnostní přeliv, což stavbu značně prodraží. U velmi malých toků bývá zase problém s nedostatkem vody v době sucha – toto si můžeme ověřit výpočtem vodohospodářské bilance nádrže.

Výskyt inženýrských sítí – je potřeba si ověřit u jednotlivých správců inženýrských sítí, jestli se v území tyto sítě vyskytují. Nejčastěji se jedná o vodovody, kanalizace, plynovody a sdělovací nebo elektrické kabely.

hydrologie
Obr. 2 – Hydrobiologické údaje

Podmínky dle územního plánu jsou rozhodující pro získání stavebního povolení. Každá obec nebo město v ČR má zpracovaný územní plán, ve kterém je uvedeno, co se kde smí nebo nesmí postavit. Pokud je tedy například v územním plánu uvedeno, že lokalita je určena pro výstavbu rodinných domů, úřad výstavbu rybníka na tomto místě nepovolí. Možností, jak to změnit, je požádat o změnu územního plánu, ale to většinou trvá několik let a není jisté, jestli se povede změnu prosadit.

Mezi ostatní parametry území rozhodující o vhodnosti pro umístění rybníka patří úrodnost půdy – když je půda v ploše rybníka hodně úrodná, rybník by se zde neměl budovat, protože je škoda o takovou půdu přijít. Dále závisí na vlastnických poměrech v lokalitě, např. musíme zajistit i přístup ke stavbě. V některých lokalitách se mohou vyskytovat chráněné druhy rostlin a živočichů a výstavbou rybníka bychom je mohli zničit nebo poškodit jejich biotop.

Po provedení posouzení vhodnosti místa pro stavbu nádrže přijde na řadu zpracování projektové dokumentace a projednání projektu s úřady. Tímto se budeme zabývat v dalším díle.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled