Určitě jste někdy chytili rybu, na kterou jste byli velmi pyšní a chtěli si ji vystavit jako trofej a připomínat si ji nejen na fotografii.
text: Pavel Kulich a Robin Čížek
U nás ve Střední rybářské škole a VOŠ VHE ve Vodňanech se v nepovinném předmětu učíme techniku preparace ryb a rybích hlav. Preparovat rybí trofeje se učíme pod zkušeným vedením Ing. Jiřího Macara, který tento kroužek vede již mnoho let. Jak to u nás probíhá?
Přihlásit se k tomuto nepovinnému předmětu může každý student, ale pan učitel přijme jen omezené množství zájemců, kteří mají zručnost, trpělivost, pečlivost, cit pro detail a umí alespoň trochu malovat štětcem. Ale hlavně ty, kdo mají upřímný zájem!
Tento rok jsme začali po Vánocích v čase rybářského klidu. Na výuku nás chodí osm žáků, z toho jsou dvě dívky. V první hodině jsme probrali celý postup preparací. Už na druhé hodině jsme však začali s preparacemi, a to zhruba 30 cm dlouhých okounů, které pro nás škola zajistila předem.
Scházíme se jednou týdně podle individuální domluvy. Preparace samotné ryby začíná stahováním a máčením, pokračuje vycpáváním, šitím, sušením, barvením až po lakování a aranžováním. První vypreparované ryby jsme si odnášeli již po několika společných hodinách.
Různé druhy ryb jsou na preparaci odlišně náročné. Pro začátek jsou nejjednodušší druhy jako například candáti, okouni a štiky. Mají tvrdou kůži a odpustí víc chyb. Naopak kaprovité ryby jsou velmi náročné, vypadávají jim šupiny a pro začátečníky bych je opravdu velmi nedoporučoval. Není třeba začínat s obrovskými trofejemi, stačí i malé ryby. Když zvládnete malé, s většími už nebudete mít problém.
Pokud byste chtěli vidět opravdu profesionální a nádherné preparáty, zavítejte k nám do Vodňan a jistě nebudete litovat. Kromě preparátů zde uvidíte i živé ryby ve školní akvaristice a proskleném jezírku a jistě spoustu dalších zajímavostí z oblasti rybářství a přírody.
Diskuze k článku (0)