Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 14 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 16 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
předevčírem
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 5 dny

Učíme se ve Vodňanech: Keříčkovec červenolemý (sumeček africký)

Marek iRybářství 17. dubna 2023 0 komentářů
sumeček africký

foto: Drahoslav Smékal

Poznávání

Ustálený český název nemá. Je také nazýván keříčkovec jihoafrický, sumeček africký, popřípadě jen keříčkovec, Clarias. Ryba je podobná našemu původnímu druhu sumci velkému.

text: Jakub Meisner

Keříčkovec červenolemý (Clarias gariepinus) přirozeně obývá sladké stojaté vody Sýrie, jihovýchodní Asie (Filipíny a Jáva), Malajsie, Afriky a Madagaskaru. Má holé tělo bez šupin, torpédovitě protáhlé. Barva hřbetu a boků je tmavě šedá, břišní partie jsou bílé, vyskytují se ale i ryby se světlými skvrnami nebo světlým zbarvením po celém těle.

REKLAMA

Hlava je shora zploštělá se čtyřmi páry dlouhých vousků okolo tlamy. Keříčkovec je adaptován na africká období sucha pomocným dýchacím orgánem (labyrintem) v podobě keříčkovitých výrůstků sliznice žaberní dutiny nad žaberními oblouky. Tento orgán mu umožňuje přežívat i v období velice zhoršených životních podmínek.

sumeček africký
foto: Drahoslav Smékal

V Česku je keříčkovec chován v recirkulačních systémech s teplotou vody od 20 do 31 o C, kde se chová ve všech různých stádiích a velikostech – od plůdku až do tržní velikosti. Je světloplachou rybou, proto je lepší ho chovat v zatmavěných nádržích nebo místnostech, aby nebyla ryba zbytečně ve stresu.

REKLAMA

Keříčkovec je přirozeně dravec, ale při odchovu v recirkulačních systémech je krmen granulovaným krmivem, většinou podobným jako pro sumce. Keříčkovec se chová pro jeho velmi chutné maso, které je téměř bez kostí a má vysoký obsah bílkovin.

Tento druh chováme i na Střední rybářské škole ve Vodňanech v naší malé recirkulaci v jedné ze dvou nádrží, ve druhé máme tilápii nilskou, protože oba druhy mají podobné nároky na prostředí (teplota vody atd.). V současnosti máme ryby o hmotnosti kolem 1 kg, které zanedlouho chceme uměle vytírat a reprodukovat. Máme k dispozici jedno generační hejno se třemi jikernačkami (1,8 – 2,6 kg) a osmi mlíčáky (0,9 – 1,2 kg).

Keříčkovci pohlavně dospívají v prvním roce života. Obě pohlaví se od sebe dají rozeznat i mimo období tření tvarem jejich močopohlavní papily, u jikernaček jde do hvězdičky, u mlíčáků je kónického tvaru. Keříčkovec se uměle vytírá klasickým suchým způsobem do misek, kde se jikry oplodní mlíčím a poté se buď odlepkují a umístí do Zugských lahví nebo se neodlepkují a umístí se přímo do žlabu na síťku, na kterou se oplozené jikry přilepí a kde dojde k jejich inkubaci.

sumeček africký
foto: Drahoslav Smékal

Malý plůdek se vykulí za 1–2 dny a poté stráví žloutkový váček a rozplave se. Během 20 dnů dosáhne plůdek hmotnost 30 g. Tržní velikosti 800–1200 g dosahuje po 6 až 8 měsících. Někteří jedinci dosahují délky 120 cm a hmotnosti až 40 kg. Vzhledem k podpoře vzniku nových recirkulačních chovů ryb je možné, že tato ryba dosáhne většího rozšíření i u nás.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled