Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 17 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 17 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 17 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 17 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 17 hod

Učíme se v Třeboni: Zvláštnosti mníka jednovousého

strunc 20. prosince 2020 0 komentářů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poznávání

Mník jednovousý (Lota lota) je v dnešní době poměrně neznámou rybou. Mnoho sportovních, ale i profesionálních rybářů se s tímto druhem nesetkává, nebo dokonce nikdy nesetkalo. Je to smutné, jelikož mník patří mezi jedny z nejzajímavějších zástupců naší původní ichtyofauny.

Foto: archiv RŠJKT

Mník jednovousý je příbuzný s treskou, kterou v našich končinách známe především z mrazáků supermarketů.

REKLAMA

Díky tomuto původu se mník od našich standardních ryb liší v podstatě již na první pohled. Nejnápadnější zajímavostí na povrchu těla je nepochybně počet vousů. Mník je totiž jedinou rybou na našem území, která má přirozeně lichý počet hmatových vousků. Jde o tak výraznou odlišnost, že tento druh byl dokonce podle ní pojmenován. Nejedná se však o jedinou zvláštnost na povrchu mníkova těla.

Tato ryba má i velmi nestandardní uspořádání ploutví. Má dvě hřbetní ploutve, z nichž jedna je protažena až k ploutvi ocasní. K ocasní ploutvi je protažena také ploutev řitní a zcela zvláštní je uložení ploutví břišních. Ty mají tzv. hrdelní postavení a jsou umístěny ještě před ploutve prsní.

REKLAMA

Tření

Zajímavý je i výtěr mníků. Tito jedinci se rozmnožují v podmínkách, při kterých by se většina našich ryb vytřít nedokázala a některé druhy by v těchto podmínkách zřejmě nedokázaly ani přežít. Mník je ryba velmi chladnomilná, což výborně dokazují právě teploty potřebné pro jeho rozmnožování. Výtěr probíhá v lednu při teplotě vody pod 1 °C.

Některá literatura dokonce udává, že pokud teplota přesáhne 1 °C, výtěr ustává. Nesmíme opomenout ani reprodukční vlastnosti této ryby. I přes svoji poměrně malou velikost (do 80 cm) má úžasný počet jiker. Jedna samice je schopna při vlastním výtěru uvolnit až 1 000 000 jiker o velikost do 1 mm.

Poslední zvláštností je úbytek mníka jednovousého ve volných vodách. Mník je rybou velmi náročnou na kvalitu vody a migraci. Bohužel, vzhledem ke znečišťování vod a výstavbě příčných bariér jsou jeho počty v ČR velmi nízké. To vedlo až k zařazení mníka jednovousého mezi chráněné druhy. Jelikož se ale jedná o rybu velmi zajímavou a žádanou mezi sportovními rybáři, tak je sportovní rybolov mníka povolen.

Mníky tedy lovme a užívejme si jejich nestandardního vzhledu, výbornou kvalitu masa či jater. Dbejme však i na to, aby mník, kterého se nám podařilo chytit, nebyl mníkem v Česku posledním.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled