Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Učíme se v Třeboni: Zacházení s rybami u vody

Marek iRybářství 2. ledna 2024 5 komentářů
candát

Chyť a vezmi, foto: Petr Svatek

Praxe

Jak zacházet s rybou se mezi sportovními rybáři v poslední době často řeší. Rybáři mohou chytat způsobem chyť a všechno vezmi. Je to způsob velmi nežádoucí a pro rybářskou veřejnost dosti nepochopitelný, mnohdy nazývaný „masařství“.

text: Petr Svatek

Rybářský řád ale bohužel umožňuje brát od vody v průběhu roku obrovské množství ryb, takže tito jedinci nic neporušují. Druhou variantou je chyť a vezmi společně s chyť a pusť. Je to podobné jako v myslivosti. Buď se koukáme, nebo střílíme. S tou výjimkou, že střelba je efektivněji regulována na počet střelených kusů daného druhu.

REKLAMA

Osobně jsem zastáncem druhé varianty. Při té si můžete vybrat, jestli si rybu přisvojíte, nebo ji pustíte. V této otázce je velmi důležité rozdělit ryby na velmi choulostivé a méně choulostivé k manipulaci mimo vodní prostředí.

Mezi choulostivé ryby určitě patří ryby lososovité (pstruh obecný, lipan podhorní aj.), do této kategorie ale můžeme zařadit i candáta a okouna, který je velmi choulostivý na setření slizu v ocasní partii (ocasní násadec). Tento jev se na rybě může projevit až několik dní po manipulaci. Mezi méně choulostivých ryby patří ryby všeobecně kaprovité.

REKLAMA

Choulostivost při manipulaci je bezpodmínečně ovlivněna roční dobou a počasím. Nejdůležitějšími faktory jsou teplota a vlhkost vzduchu. Poté následuje naše ohleduplnost k rybě po vytažení na břeh.

Kaprovité ryby jsou všeobecně méně choulostivé na manipulaci po vytažení na břeh. Pokud používáte jakoukoli mokrou podložku pro ryby, je to zcela dostačující. Problém nastává ve chvíli, kdy sebou začne ryba nekontrolovatelně házet a může u ní dojít k vnitřním zraněním orgánů nebo zlomenin, které nejsou na první pohled patrné.

Při lovu velkých kaprů by si měl rybář uvědomit, že vodní prostředí ryby nadnáší. To v praxi znamená, že i při samotném focení a špatném držení ryby může dojít k vnitřním zraněním. Čím je ryba větší, tím na ní působí větší gravitace. Podložka pro velké kapry je v podstatě nezbytná – pokud se vám začne mrskat 15kg ryba na tvrdé zemi, ve většině případů bude následovat problém s krvácením z žaber nebo dojde k jiným vnitřním zraněním.

kapr
foto: Petr Svatek

Co se týká menších ryb (do 5 až 6 kilogramů), lze rybu šetrně položit do vlhké trávy bez větší újmy. Samozřejmě musíme dávat pozor, aby sebou ryba zbytečně nemrskala na souši.

Sumci naopak na vytažení z vody příliš hákliví nejsou a podložka v jejich případě není nezbytná. Pokud sumce máte na vlhkém podkladu s trávou, nebývá pak žádný následný problém. Sumec sebou totiž jako kapr nemrská.

Naopak vytažení a pokládání na vlhkou trávu či podložku u lososovitých ryb není možné. Ryby sebou intenzivně mrskají a jsou velmi háklivé na plísňová onemocnění. Rybu lze po ulovení bezprostředně usmrtit nebo pustit. Focení je možné, ale velmi rychlé a přímo ve vodě či v její blízkosti s rychlým vrácením zpět do vody.

sumec
foto: Petr Svatek

Podíváme-li se na vyčerpání ryb po souboji samotném, velmi záleží na ročním období a obsahu kyslíku ve vodě. Pokud například ulovíme sumce při nízkém obsahu kyslíku ve vodě, může dojít k následnému úhynu. To samé platí o velkých kaprech a candátech. Musíme si uvědomit, že velké ryby s námi svedou velmi vyčerpávající souboj.

Pokud je ryba následně puštěna moc rychle zpět, nemusí už to tzv. rozplavat. Proto je potřeba tyto velké ryby nechat u břehu odpočinout, než je vhodíme zpět. Pokud chytáme kapry, sumce nebo pstruhy ve velkém proudu, musíme být velmi obezřetní, protože ryby nemusí disponovat dostatkem sil k tomu, aby mohly ihned bojovat s říčním proudem. Může pak dojít k jejich následnému úhynu, kterého už nebudeme svědky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (5)

  1. Díky za užitečný článek, snad si ho přečte co nejvíc lidí. Úplně mě vytočí, když někde vidím fotku ryby na štěrku, na sněhu, na listí… Chudák ryby. Přitom ani nemusí mít podložku, stačí zapojit mozek, a jak je napsáno v článku, položit ji na vlhkou trávu. Nebo ještě líp, odháčkovat ještě ve vodě a rovnou pustit, bez zbytečného trápení na souši.

  2. Bohužel i přes veškeré snahy a poučování je stále mnoho rybářů kteří zacházejí s rybami jako by to snad ani nebyl živí tvor.

  3. Se divim ze se ještě někdo neozval že i tráva je špatně….

  4. Kde bych mohl získat podrobnější informace k tomuto problému? Určitě bych rád, aby ryba můj lov s ní ve zdraví přežila, super článek.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled