Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 44 min
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 4 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Učíme se v Třeboni: Vylučovací soustava u sladkovodních a mořských ryb

Marek iRybářství 3. března 2024 0 komentářů
cejn

Vlevo nahoře vyjmuté ledviny při pitvě. Foto: Petr Svatek

Poznávání

Ledviny u ryb zdaleka nevypadají jako u savců, přesto dokonale fungují jako orgán krvetvorby a filtrační orgán krevního oběhu. Nacházejí se těsně pod rybí páteří a v těsné blízkosti je k nim přimknutý plynový měchýř.

text: Petr Svatek

Rozlišujeme dva typy rybích ledvin. U dravých ryb mají velmi tmavou višňovou barvu a tvar podélného pásu přes celou páteř. U nedravých ryb mají ledviny světle hnědou barvu a v prostředku jsou do stran rozšířené tzv. „pyramidální rozšířeninou“.

REKLAMA

Ledviny ryb se dělí na dvě části. Přední část za hlavou začíná u srdce a funguje jako orgán krvetvorby. Kromě ní je zde i tkáň plnící funkci nadledvinek, které produkují při stresových situacích známý hormon adrenalin. Ten zvyšuje tlak v krevním oběhu. Střední část pod páteří funguje jako filtrace krve, kde se nežádoucí zplodiny odvádí z těla ven v podobě moči. Tato část končí u většiny ryb na úrovni řitního otvoru.

Některé rybí druhy mají střední část prodlouženou až do ocasního násadce (např. štika, úhoř, candát a některé mořské druhy ryb). Tato část také slouží také k tvorbě moči. Základní stavební jednotkou pro odvod moči je stejně jako u lidí nefron. Moč je odváděna buďto do močového měchýře (ale ten mají jen některé ryby jako sumec nebo lín) nebo rovnou do močopohlavní papily.

REKLAMA

sumec
Sumec je vybaven močovým měchýřem. Foto: Petr Svatek

Ryby disponují tzv. prvoledvinami, ale u úhoře zadní část středních ledvin nabývá charakteru ledvin vyšších obratlovců. Další zajímavostí jsou koljušky. U těch se v době rozmnožování tvoří v ledvinách lepkavý sekret, který tyto ryby následně používají ke stavbě hnízd. Slepují jím části rostlin.

Další významnou úlohu hrají ledviny při osmoregulaci. Zde se projevuje značný rozdíl mezi rybami sladkovodními a mořskými. Sladkovodní ryby žijí v prostředí chudém na sůl NaCl. Proto se snaží sodík a další minerály v těle uchovat, vodu nepijí, ale přijímají ji především s potravou. Voda se do rybího těla dostává také kůží, na žábrách mají chloridové buňky, kterými zachycují sodík z vody. Dalším způsobem, jak udržet sůl v těle, je velká filtrace vody, proto na rozdíl od mořských ryb produkují velké množství moči (50–100 ml.kg-1).

úhoř
Úhoř má podobné ledviny jako vyšší obratlovci. Foto: Petr Svatek

Mořské ryby mají opačný problém, protože pobyt ve slané vodě přináší riziko dehydratace.  Proto slanou vodu intenzivně pijí, ale produkují velmi málo moči (do 5 ml.kg-1). Moč bývá vylučována často velmi hustá. S nadsázkou se dá říci „v podobě solné pasty“. Zajímavé je, že přes 80 % dusíkatých látek sladkovodní i mořské ryby vylučují výhradně žábrami. Moč ryb obsahuje především močovinu, amoniak, aminokyseliny, kyselinu močovou, kreatin aj.

Pokud jsou ryby stenohalinní (organizmus, který může žít jen za určité salinity vodního prostředí), jsou odkázány výhradně na život ve sladké, nebo slané vodě. Naopak ryby euryhalinní dokáží migrovat a přizpůsobovat se jak sladké, tak slané vodě. Čehož jsou schopné nejen díky chloridovým buňkám na žaberním aparátu, ale i díky ledvinám. Protože dokáží ovlivnit osmoregulaci změnami krevního tlaku v ledvinách za pomoci adrenalinu a kortikosteroidů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled