Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 14 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 14 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 14 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 14 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 14 hod

Učíme se v Třeboni: Rybářské sítě

Marek iRybářství 9. prosince 2022 0 komentářů
rybářská síť

Výstřih a oprava díry. Foto: Petr Svatek

Poznávání

Na naší škole je nedílnou součástí odborného výcviku síťování. Zde se žáci učí sítě šít a zašívat – „opravovat“. Na tuto práci připadá čas především v zimním období, kdy jsou rybníky zcela sloveny a sítě po perných výlovech musí projít revizí, aby byly plně připraveny na jarní výlovy.

text: Petr Svatek

Platiny rybářských sítí pocházející z Koreje 27 000 př. n. l. jsou jedny z nejstarších nástrojů pro rybolov na světě. Další historicky známá síť pochází z roku 8300 př. n. l. Síť byla vyrobena z vrby ve městě Antrea. Později už historických nálezů sítí přibývá.

REKLAMA

Především si ale musíme uvědomit, že dnešní sítě jsou z umělých materiálů polyamidů. Dále se (méně často) používají přírodní materiály jako vlna a hedvábí. Američtí indiáni na řece Columbii tvořili sítě z trávy, kopřiv, kůry cedru a kořenových vláken smrku. Plováky bývaly z cedrové kůry a místo olověných závaží se používaly kameny.

Dnešní sítě určené především pro sladkovodní rybolov rozdělujeme z rybářského hlediska na drobnou a velkou sakovinu. Do drobné sakoviny patří keser, sak, přívlač, třeboňská lžíce nebo čeřen. Mezi velkou (hlavní) sakovinu patří sítě podložní, zátahové, stavěcí, lapadlové, přepínací a vrhací. Tyto sítě jsou zpravidla ovládány skupinou pracovníků.

REKLAMA

Drobná sakovina

Keser má kruhovitou ocelovou konstrukci s většími oky. Používá se pro manipulaci s velkou rybou. Sak má ocelovou konstrukci trojúhelníkovitého tvaru a malá oka sakoviny; používá se pro rychlený plůdek a plůdek choulostivých druhů ryb. Třeboňská lžíce má ocelový rám s kruhovitým tvarem a síťka je z velmi jemného uhelonu nebo mlynářského hedvábí. Používá se k odlovu váčkového plůdku.

rybářská síť
foto: Petr Svatek

Ohnoutka má ocelový kruh se sklopným obloukovým závěsem. Používá se při zkušebních odlovech plůdku nebo násady. Přívlač je z ocelového nebo dřevěného rámu, který tvoří půlkruh. Sakovina má větší hloubku kolem metru a používá se k výlovu sádek.

Velká sakovina

Podložní sítě (podložky) jsou plůdkové, násadové, kaprové a pokládají se na dno loviště. K rybám jsou při výlovu mnohem šetrnější, ale nelze je použít v každém lovišti. Do zátahových sítí patří například vatka, kterou se loví především plůdek, násada a malé hlavní rybníky s tržním kaprem. Na horní žíni jsou plováky a na spodní straně závaží. Jádro je o něco mělčí než u nevodu.

Na velké rybníky s tržní rybou je však používán především nevod, který dosahuje mnohem větších rozměrů. Do nevodu je tak možné zachytit i přes 70 tun ryb. Prubní plot je obdobou vatky a nevodu, je však mnohem delší a mělčí. Používá se při letních odlovech.

Stavěcí sítě

Sem patří tenata, která slouží k pasivnímu lovu aktivních ryb. Tato síť je z nylonu a velikost ok záleží na lovené kategorii ryb. Síť má na horní straně plováky a na spodní závaží. Nemá žádné jádro, ve vodě jen vodorovně stojí. Proplouvající ryby se zachytí za skřelová víčka.
Praporec byl dříve používán k lovu generačních pstruhů v tocích.
Do lapadlových sítí patří především jednokřídlé a dvoukřídlé vězence, které slouží k lovu ryb v řekách.

Přepínací sítě

Přepínací plot je síť sloužící k přehrazení vodní plochy nebo zamezení rybám vytahovat stokou proti vodě a tím unikat z loviště. Do vrhacích sítí patří vrhačky, které mají kruhovitý tvar a slouží ke kontrolním odlovům nebo odlovům ryb na sádkách. Jejich rozměry jsou různé. Pro plůdek mají průměr 1,5 m, pro násadu 2 m a starší věkové kategorie 2,5 m.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled