S potápěním jsem se setkal na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni. Tady zájemci mohou absolvovat základní kurz potápění OWD a pro ty, kteří chtějí v potápění pokračovat, je možné rozšířit si zkušenosti o kurz AOWD. Kurz probíhá po celý rok a je završen soustředěním v malém městečku Pakoštane v Chorvatsku, kde mladí potápěči získají po úspěšném zakončení certifikát potápěče.
Text: Štěpán Janáček, student Střední školy rybářské a vodohospodářské J. Krčína, Třeboň, foto: pixabay
Měl jsem to štěstí, že jsem prošel oběma kurzy. Do vodního světa mi otevřely jiné pohledy. Ryby jsem přestal brát jako pouhé živočichy žijící ve vodě, ale jako své parťáky a kamarády, kteří mě pod vodou doprovázejí. Došlo mi, že pouhý vytěžený kamenný lom není jen díra plná vody, ale místo, kde mohu zažívat neopakovatelné zážitky a vidět věci, které člověk z hladiny nespatří.
S kamarády jezdíme po potápěčských lokalitách po celém Česku. Každá voda má své kouzlo a potápěči poskytne neopakovatelný zážitek. Je to nádherný pocit, když se člověk může stát součástí obrovského hejna 10kg kaprů, může s nimi plavat, sdílet jejich klid a pozorovat, jak prohledávají dno a hledají něco k snědku.
Každému bych přál zažít ten pocit, jaké to je plavat se 120cm jeseterem, který vás bere jako svého druha. Je tak blízko vás, že si na něj můžete sáhnout, aniž byste ho museli tahat z podběráku po vysilujícím půlhodinovém souboji na prutu.
Pod vodou si vždy připadám jako kosmonaut ve vesmíru. Myslím si, že oproti nim jsem na tom mnohem lépe, protože mohli by oni spatřit to, jak štika útočí na svoji kořist? Jak sumec hlídá své obydlí? Jak se naježení okouni proplétají řasami, jako kdyby v nich tančili? Myslím, že ne. Proto jsem rád potápěčem.
Musím dát za pravdu přísloví, že „čas strávený u vody se do života nepočítá“ a podle mě to u času stráveného pod vodou platí dvojnásob.
Diskuze k článku (0)