Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Učíme se v Třeboni: Neobyčejné vlastnosti „obyčejného“ kapra

Marek iRybářství 2. února 2022 0 komentářů
kapr

foto: archiv školy

Poznávání

Prosinec je už za námi, ale o hlavním hlavním vánočním aktérovi si můžeme něco říci vždy. Není jím nikdo jiný než kapr obecný (Cyprinus carpio). A není zcela obyčejný…

text: JS

V Česku je nejčastěji chovanou rybou. V rybnících žije i z devadesáti procent a odchov ostatních druhů ryb je tedy kaprovi podřizován. V našich vodách však kapr odjakživa nežije. Původem jde o asijskou rybu, která byla schopna migrovat přes řeku Dunaj až do řeky Moravy.

REKLAMA

Na celém území dnešního Česka se tedy nevyskytoval. K nám ho vlastně dostali až římští vojáci, kteří kapra vozili s sebou coby zdroj potravy. Náročné a primitivní převozy kapr přežíval převážně díky své houževnatosti.

Mimo vodu dokáže přežít i několik hodin. Není náchylný k mechanickému poškození, vydrží i hrubé zacházení. Navíc i velmi dobře odolává nepříznivým vlivům nekvalitní vody. Mnohdy přežívá a prosperuje i ve vodách, kde ostatní druhy už umírají nebo opravdu pouze přežívají.

REKLAMA

Jeho častý výskyt je dále umožněn převážně díky jeho obrovské plodnosti. Jedna vysoce kvalitní jikernačka je schopna uvolnit 1,5 až 2 miliony jiker! To je v porovnání s ostatními druhy ryb astronomické číslo, jelikož kupříkladu pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss) může produkovat maximálně 3 až 5 tisíc jiker.

kapr
foto: archiv školy

Zajímavý je i vztah kapra a teploty vody. Jde o teplomilnější rybu, která vyžaduje přes 20 °C. Pokud se mu těchto teplot dostává celoročně, rychle roste do mohutných rozměrů a poté dokáže svoji reprodukci zopakovat za rok hned několikrát.

V našich podmínkách si ale kapr o tom může nechat jen zdát. Navíc v teplotě pod 8 °C potravu aktivně nepřijímá, což mu ale nevadí. Být o hladu může být i pět měsíců v roce a bez větších problémů tak snáší i tzv. komorování pod ledem.

Kapr ale není všude tak oblíbený. V některých teplých oblastech, kam se dostal jako nežádoucí druh, dokonce způsobuje nemalé problémy. Třeba v australských vodách a v části Severní Ameriky. Rozšířil se tam a díky teplu, a tedy skvělým podmínkám vody ovládl. Původní druhy mu nedokáží konkurovat, takže je kapr vytlačuje.

Austrálii je situace natolik špatná, že se kapr piscicidy tráví. Avšak ani tyto drastické zásahy požadovaný efekt nemají. U nás je ale rybou neobyčejnou a pro české rybářství a rybníkářství i nepostradatelnou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled