Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 3 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 13 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 18 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 19 hod

Učíme se v Třeboni: ježdíci v našich vodách

strunc 10. prosince 2020 0 komentářů

Poznávání

Ježdíci jsou obecně pro širokou veřejnost, ale mnohdy i pro sportovní rybáře velkou neznámou. Celkově jsou tyto ryby pro svůj minimální význam ve sportovním i profesionálním rybářství zatracovány. Mnoho lidí je tedy vůbec nerozezná, nebo je zaměňuje např. s okounem říčním (Perca fluviatilis) nebo candátem obecným (Sander lucioperca). Pokusíme se tedy pohovořit o významu těchto zatracovaných ryb a vysvětlíme si i jejich vysokou podobnost s ostatními druhy.

Foto: Andrea Zelená

V první řadě není možné ježdíky obecně zatracovat. Je však pravdou, že jejich význam je ve sportovním i profesionálním rybářství minimální nebo pouze záporný. Jde totiž o skupinu ryb, které dorůstají maximálních rozměrů 15 až 18 cm a hmotnosti 50 až 100 g.

REKLAMA

Patří mezi tzv. aktivní vyhledávače a požírače jiker ostatních druhů ryb. Dokáží však požírat i plůdek. Velmi snadno se přemnožují a zabírají tak vodní plochu a potravní zdroje ušlechtilým rybám. Jejich velké počty navíc mohou velmi nepříznivě ovlivňovat dobu a náročnost výlovu, např. při tzv. brakování ryb (třídění). Většina sportovních a profesionálních rybářů tedy ježdíky nevyhledává, ale naopak se je pokouší ve vodách regulovat.     

Všichni nejsou stejní

Je však důležité říci, že ježdíků žije na území Česka hned několik druhů a někteří z nich se mohou svým významem zařadit mezi kladné druhy. Prvním a nejčastějším druhem u nás je ježdík obecný (Gymnocephalus cernnus). Je k nalezení prakticky ve všech částech republiky a bohužel zcela naplňuje negativní význam ježdíků. Je oblíbený maximálně u sportovních rybářů jako nástražní ryba.

REKLAMA

Druhým a méně častým druhem je ježdík žlutý (Gymnocephalus schraetser). Ten je už v našich vodách poměrně vzácný. A přestože se ježíkovi obecnému velmi podobá, jeho negativa nemá. Není totiž schopen se přemnožit a vzhledem k malým populacím se stal rybou, která je zákonem chráněna. Rybáři tedy mají povinnost jeho populace cíleně chránit a podporovat.

Posledním a nejmladším druhem u nás je ježdík dunajský (Gymnocephalus baloni). Jak název napovídá, tento ježdík je z povodí Dunaje a u nás byl poprvé objeven až v roce 1996, kdy pronikl do řeky Moravy a Dyje. Je poměrně vzácný, ale zákonem chráněný není. Jde však o rybu, která obohacuje naši ichtyofaunu a mělo by tak docházet k jejímu podporování.

Proč jsou ježdíci zaměňováni s jinými druhy? Vysvětlení je prosté. Ježdíci patří do řádu tzv. ostnoploutvých ryb. V tomto řádu jsou společně právě s candátem obecným i okounem říčním. Jde tedy o ryby blízce příbuzné a dokazují to i jejich společné znaky.

Těmi jsou např. dvě hřbetní ploutve, posunutí břišních ploutví směrem k hlavě a drsné ktenoidní šupiny. Ježdíci na území ČR jsou tedy druhy spíše nevýznamné a v mnohých případech je potřebná i jejich cílená regulace. Jsou to však i druhy, které naši ichtyofaunu obohacují, mohou být zákonem chráněny a jsou na našem území původní.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled