Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 6 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 6 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 17 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 22 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 22 hod

Učíme se v Třeboni: Genetika kapra

Marek iRybářství 14. srpna 2022 0 komentářů
kapr

foto: JS

Poznávání

V tomto článku osvětlíme některé části genetiky našich ryb. Tentokrát zůstaneme u tradičního českého rybníkářství, jelikož se budeme zabývat kaprem.

text: JS

Kapr obecný (Cyprinus carpio) je nejznámější a nejvyhledávanější rybou v našich vodách. Je chován v profesionálních rybářstvích i rybníkářstvích z více jak 90 % a také se jedná o jednu z nejoblíbenějších ryb našeho sportovního rybolovu.

REKLAMA

Kaprem se u nás zabýváme hodně a není ojedinělé, že odborníci z jiných států navštěvují Českou republiku za účelem získání informaci nebo zkušeností, jež se právě kapra týkají.

Jedná se o zástupce naší ichtyofauny, kterého pozná každé dítě již v útlém věku. Za to však vděčíme zejména vánočním svátkům a trpělivým rodičům, kteří kapra nejen koupí, ale následně ho přetrpí i ve svých koupelnách.

REKLAMA

Mohlo by se tak zdát, že o tomto druhu již není co zajímavého napsat. Opak je však pravdou. Okolo kapra se točí určité zajímavosti, o kterých mnohdy ani celoživotní rybáři nemají nejmenší tušení.
Dnes se však zaměříme pouze na celkový vzhled kapra, který je udáván typem jeho ošupení.

kapr
foto: JS

Z genetického hlediska se jedná o tzv. genotyp ošupení. Tento genotyp je podmíněn dvěma geny. Jedná se o gen S, který je pojmenován podle latinského názvu šupin (Squamae) a určuje šupinatost. Druhým je gen N, který je odvozen od latinského slova nahý nebo hladký (Nudus) a určuje hladkost ryby.

Recesivní gen se na vzhledu neprojeví

Tyto geny se mohou vyskytovat jako dominantní nebo recesivní. Dominantní gen se na vzhledu jedince projeví. Ovšem recesivní gen, přestože se v DNA vyskytuje, se na jedinci neprojeví nijak. I šupinatí kapři tak mohou mít geny hladkosti, ale pouze v recesivní podobě.

Vzájemným poměrem těchto genů poté vznikají čtyři varianty ošupení. Jedná se o kapra šupinatého, který má prakticky celý trup pokryt pravidelnou vrstvou šupin. Déle je to kapr lysý, tzv. lysec, jenž má šupiny pouze u základů ploutví.

Třetí variantou je kapr hladký, na kterém v podstatě nalezneme jen minimální množství šupin nebo dokonce žádné šupiny. A posledním typem je kapr řádkový, který má také šupiny u základů ploutví, ale dále ho zdobí jedna nebo dvě pravidelné řady šupin v postranní čáře.

Velmi zajímavý je fakt, že pokud by se např. vzájemně třeli dva řádkoví kapři, tak v jejich potomstvu se objeví všechny čtyři varianty ošupení.

Proč se tedy nesetkáváme se všemi čtyřmi variantami stejně pravidelně? Proč jsou tak hojně zastoupeni kapři šupinatí a lysí? Odpověď je celkem prostá. Kapr hladký má poměrně unikátní skladbu genů, která vzniká jen u velmi malého počtu jedinců.

kapr
foto: JS

A u kapra řádkového je odpověď ještě jednodušší: mohou za to sami chovatelé, jelikož tento typ ošupení u kapra je soustavně potlačován. Při domestikaci bylo totiž zjištěno, že řádkový kapr v porovnání se šupinatým o několik procent pomaleji roste a nedosahuje takové výtěžnosti.

Dále se genetikům podařilo zjistit, že pokud se dominantní gen N vyskytuje u jedince dvakrát, je tato kombinace smrtelná.
V samotném závěru bychom se mohli podívat, jak může genotyp ošupení u jednotlivých variant vypadat:

  • Kapr šupinatý – SSnn
  • Kapr lysec – ssnn
  • Kapr řádkový SsNn
  • Kapr hladký – ssNn

Až se tedy příště setkáte i jen s „obyčejným“ kaprem, tak již budete vědět, že za jeho vzhledem stojí genetika a mnohdy i práce šlechtitelů, která trvala stovky let. A že se na ní podílejí také chovatelé z České republiky, kteří patří k jedněm z nejlepších na světě.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled