Kalendář ukazuje třetí zimní měsíc – únor. I když se zdá, že je na rybnících klid, u vody se práce nikdy nezastaví. Důležitou činností v průběhu zimy je prořezávání prohlubní a obsekávání výpustných zařízení.
text: Romana Klečková
Prohlubně prosekáváme buď ručně pomocí speciálních seker (tzv. ledovek), nebo motorovou pilou na led, která je umístěna na lyžinách.
Prohlubeň v rybníku slouží především k prosvětlení, provzdušnění a odvětrávání škodlivých plynů, ale i k vizuální a chemické kontrole stavu vody v komorovém rybníku pod ledem.
Jako studentka oboru Ekologie a ochrany krajiny – vodohospodářství jsem prováděla na komorách především sledování obsahu kyslíku.
Kromě pravidelného obsekávání výpustných zařízení se dále vysekávají stoky a pobřežní partie, také náletové dřeviny, a upravují se hráze rybníků. Při zimní praxi jsme prováděli i tzv. haťování, čili zpevňování břehů a hrází přírodními materiály, především větvemi.
Tyto přírodní techniky jsou vítané, neboť odborná praxe je prováděna často na území CHKO Třeboňsko. V zimním období se studenti naší školy také učí síťovat a opravovat sakovinu. Cílem je seznámení se základními uzly a síťařskými výrobky, používanými v rybářské praxi.
Součástí praxe jsou také odborné exkurze. Navštívili jsme např. ÚN Římov nebo úpravnu vod v Plavě. Nejvíce mě zaujala praxe na Šumavě, kde jsme měřili průtoky vodních toků a sledovali kvalitu místní vody.
Diskuze k článku (0)