Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 13 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 15 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
předevčírem
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 5 dny

U vody se psím kamarádem

Marek iRybářství 6. srpna 2021 0 komentářů
mazlíček

foto: Jiří Kadubec

Ostatní

Ani pořádně nevím, co se ve mně událo, ale nakonec jsem se stal hrdým majitelem čtvernohého psího kamaráda a parťáka. Shodou okolností jsem byl na rybách, když jsem zvažoval všechna pro a proti, zda se stát pejskařem.

text: Jiří Kadubec

Od té doby se hodně věcí změnilo – samozřejmě i v docházce k vodě. A právě proto mě napadlo podělit se se čtenáři o několik rad i starostí, které u vody přibydou. Pár rybářů, kteří mají pejsky znám, ale většinou je nechávají doma. Vezmu to postupně: Výhodou bylo, že jsem svou fenečku dostal na konci sezony, takže jsem řadu věcí ani zpočátku neřešil.

REKLAMA

Přišel jsem i o ty štěněčí radosti, kdy se člověk nevěnuje rybám, nýbrž štěněti. A tak jsem měl možnost pejska na to, co se bude dít, připravit. Začátky na rybách nebyly radostné. Aspoň pro mě. Ukázalo se totiž, že sledování splávku či špičky feederu byl problém. I přívlač byla poměrně zajímavá.

lín obecný
foto: Jiří Kadubec

Ale pak si pejsek zvykl a s klasickou položenou či lehkou kaprařinou potíže nebyly. Postupem času a s frekvencí návštěv všemožných revírů se ukázalo, že mohu lovit i dočasně zapovězenými technikami. A konečně jsem došel k přesvědčení, že být se čtyřnohou kamarádkou na rybách je fajn.                                 

REKLAMA

Potřeby rybáře

Rybář je od přírody tichým tvorem, a tak není dobré jej z jeho počínání vyrušovat. To, jestli se jedná o vlastní či cizí psisko, je celkem lhostejné. Proto je na místě už od útlého mládí pejska vychovávat tak, aby své okolí neobtěžoval hlukem nebo dotěrnou zvědavostí. Pokud váš pes bude v klidu a nikoho nebude obtěžovat, budete mít klid i vy.

V opačném případě nastane a máte po rybách i po pohodě. Zmiňuji se o tom, protože jsem nejrůznější situace zažil, i když jsem psa ještě neměl. Leze-li vám do batohu cizí chlupáč, naštve to stejně, jako když vám za zády poštěkává nějaká smečka. I když budete mít psy obecně velice rádi, jen někdo dokáže dlouze ignorovat vytahanou bagáž či ustavičné štěkání. Končívá to konfliktem s páníčky nezbedů.

Potřeby psa

Pes nepotřebuje jen jídlo a pití. Měl by mít k dispozici i nějaký úkryt před sluncem, deštěm a větrem. Váš miláček zajisté bude vykonávat i potřebu. A tak, opět v duchu veřejného zájmu, pejska veďte do lesa, potřebu zakopejte, popřípadě si ji můžete v pytlíčku donést až domů. Věřte, že každý rybář, který šlápne do psího nadělení, bude silně roztrpčený a můžete být terčem slovního i fyzického útoku.

Bezpečnost

Jde o bezpečnost majitelů psa, kolegů u vody, ale také pejska samotného. Pes by neměl, jak jsem psal výše, volně pobíhat tam, kde se mu zlíbí. V případě, že máte štěstí a jste na lovném místě sami, je vše jednodušší, dokud někdo nepřijde.

Jenže jste-li na místě, kde na procházky chodí i další pejskaři, je ideální mít svého psa jištěného vodítkem. To by mělo platit i naopak, ale většinou to tak není, leckdy chlupatý návštěvník vašeho místa na pánovo volání ani nereaguje.

rybářský prut
foto: Jiří Kadubec

Dalším tipem je pejskovi pořídit opravdu kvalitní obojek proti klíšťatům a jiným cizopasníkům. Ačkoliv jsou nejkvalitnější výrobky poměrně drahé, tak je mnohem snazší malérům s klíšťaty a blechami předcházet, než je později hasit třeba i s pomocí veterináře.

Pokud jste na člunu i se svým psem, je dobré, abyste oba měli na sobě plovoucí vestu a tím předejít dalším problémům na rybářské výpravě. Na gumovém člunu s nafukovací podlážkou by pes neměl být vůbec. V horkých dnech by se váš miláček měl schovat do stínu buď přirozeného, nebo vytvořeného uměle. To samozřejmě platí i pro rybáře.

Vychování

Mnohdy se říká, že pes je nevychovaný. Ať je to pravda nebo ne, váš pes u vody bude především vaší vizitkou. A postupem času sami uvidíte, jestli vás kolegové vnímají pozitivně, nebo zda při vašem příchodu obracejí oči v sloup.

I proto je vhodné psa od útlého věku brát k vodě s sebou, počítáte-li, že se v budoucnu stane na rybách vaším společníkem. A právě výchovou u vody si do budoucna vychováte skvělého parťáka, který s vámi bude čas u vody trávit rád.

Se psem v zahraničí

Posledním bodem, o kterém jsem chtěl psát, je možnost rybaření v zahraničí. Dnes je celkem běžné vyrážet na dlouhé výpravy. Proč nechávat psa hlídat doma nebo jej umístit do psího hotelu? Vždyť může odjet s vámi, ale jen za určitých podmínek.

Vzhledem k tomu, že bydlím v příhraničí, cesty mimo území republiky podnikám poměrně často. A zpočátku s utajeným psíkem na zadním sedadle. Vzhledem k tomu, že možnosti rybaření jsou u nás v příhraničí zajímavé, tak bylo na místě pořídit si EUROPAS. Ten vám za poplatek cca 300–600 Kč vystaví váš veterinář.

západ slunce
foto: Zdeněk Drahokoupil

Pokud pes není čipován, tak jej i očipuje a zanese do databáze. Věřte, že i tímto krokem si ušetříte spoustu možných problémů a následných starostí.

Co dodat? Buďme k sobě tolerantní. Vždyť, co je u vody horší? Neustále štěkající pes, nebo rádio, které řve od rána do noci na plné pecky?

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled