Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Tři údery kladiva a marmyška je hotová

strunc 13. února 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Je pak už jen na něm, jak dokáže nástrahu na jigovém háčku rybě naservírovat. Právě způsob vedení je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšnosti. Monotónní pocukávání či stahování moc úspěchů rybáři nepřinese. Technik je spousta. Je třeba je měnit a zjistit, která je v danou chvíli na tom kterém místě nejúčinnější.

Lehce se to říká, hůř už zjišťuje. Jednoduše popsat kdy, kde a jak na kterou rybu nástrahu vést, by bylo jen souborem informací, které nemusí pokaždé platit. V tom je právě kouzlo rybaření. Pořád je co se učit.

REKLAMA

Podle mě se nástrahy mnohem svůdněji vodí na jigech, které svým tvarem připomínají marmyšky. Plochý tvar hlavičky ve vodě pracuje úplně jinak než kulička samotná. Nástraha s plochou zátěží dokáže při klesání měnit směr a nástraze dodává více života, což váhavé ryby dokáže vyprovokovat k záběru.

Na trhu jsem zatím objevil jen dvě „jigomarmyšky“. Chce to trochu úsilí, aby rybář tyto skvosty objevil.

REKLAMA

Při samovýrobě jigů jsem přišel na myšlenku pokusit se vyrobit něco obdobného. Vyrobit nosič nástrahy, který by se choval ve vodě jako marmyška. Vytvořit plošku na olověné kuličce není velký problém. Jedna rána palicí a z kuličky je placička. Několik odlitých jigů jsem tedy obětoval a pokusil se je přetvořit k obrazu svému. Stačí si vytvořit úplně jednoduchou matrici v podobě vyvrtaného otvoru o průměru šířky očka háčku v ocelovém kvádru (ocel není podmínkou).

Použil jsem starý hliníkový chladič z počítače a větším vrtákem o průměru 6-8 mm vytvořil osazení na otvoru. Pak už stačí jig s olověnou zátěží vložit očkem do otvoru, srovnat háček tak, aby svíral s deskou úhel 90 stupňů, do druhé ruky popadnout kladivo a několika poklepy vytvořit na kuličce plošku.

Chce to trochu zručnosti a vést údery tak, abyste vytvarovali souměrnou plošku. Trocha nesouměrnosti nevadí. To vám ryba odpustí. Je to otázka několika sekund a na světě je speciální nosič nástrahy. Při zkouškách vám tato upravená jigová hlavička nedosedne vždy ploškou na desku stolu. Ve vodě po nahození si ale buďte jisti tím, že na rovné dno vždy dosedne tak, jak má.

Gumová nástraha na háčku pak vypadá při ponechání v klidu jako rybička odpočívající na dně. Hrot háčku je vždy připravený k záseku. Pokud tedy ryba na nástrahu zaútočí v době, kdy je v klidu, máte větší naději na úspěšný zásek. Popisovaná úprava hlavičky je jednoduchá, rychlá a nic vás nestojí. Kladivo doma snad najdete. Zachovalé a neobouchané je lepší. Ploška nástrahy je pak hladká a lépe vypadá. Po pár pokusech svá dílka dovedete k dokonalosti.

Takto upravené jigy se dobře hodí i pro přívlač v tekoucí vodě. Na jigy si můžete navázat streamery či nástrahy v obdobě Hauzerova peří. Stačí několik srpků ze skalpu kohouta a nástraha pro přívlač na pstruhových vodách je hotová. Užijte si!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled