Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Trendy v kaprařině (2)

Marek iRybářství 25. března 2024 0 komentářů
kaprařina

foto: Michal Kučera

Praxe

V minulém článku jsme se poohlédli po současných trendech mezi nástrahami pro lov kaprů. V dnešním volném pokračování se podíváme po dalších součástech rybářské výbavy, které jsou právě „v kurzu“. U mnohých jde o trend velmi čerstvý, u jiných se popularita drží už několik let.

text: Michal Kučera

Nelze si například nevšimnout neustále zvyšujícího se zájmu o krátké 10‘ pruty. Třímetrové pruty jsou populárnější rok od roku. Rybáři je používají nejen při lovu na menších vodách, nebo chytání z lodě, ale čím dál častěji i pro vyvážku na delší vzdálenost. Ještě před pár lety jsem neviděl nikoho, kdo by na velkých vodách chytal s krátkými pruty. Ani netuším, kdo s tím přišel první nebo odkud se to okoukalo, ale dnes tak každopádně chytá spousta rybářů.

REKLAMA

V čem spatřují výhodu? To je jednoduché. Pokud jedete s pomocí lodě zdolávat rybu nebo jen plujete převézt udici, je manipulace s krátkým prutem mnohem příjemnější. Navíc je 10‘ prut mnohem lehčí než 12‘, má níž těžiště a pokud se vám vlasec či šňůra omotají okolo očka, snadněji tam dosáhnete.

U delšího prutu je v takovém případě nutné rozpojit ho ve spojce, nebo jeho patu pokládat daleko za sebe. Sám jsem si to vyzkoušel před několika lety a musím říct, že namotávání až k místu položení montáže či k zaseknuté rybě je s krátkým prutem mnohem příjemnější a komfortnější.

REKLAMA

Pokud jedete pro rybu, začíná po domotání téměř veškerého návinu fáze zdolávání. A v tomto bodě už se s neochvějnými příznivci 10‘ prutů částečně neshodnu. Osobně bych v tu chvíli vyměnil 10‘ prut zpět za klasický 12‘. Mám za to, že delší prut umožní lepší rozložení zatížení (ohyb se rozkládá do větší délky), lépe absorbuje výpady ryby a tím snižují riziko vyříznutí.

Ne každý se mnou tento názor sdílí a mnozí si myslí, že zdolávání s třímetrovými pruty je stejně komfortní a bezpečné jako s klasickými 3,6m. No, nevím, v určitých situacích možná ano, ale kdybych měl na udici velkého rozzuřeného kapřího býka, raději bych ho zdolával na 12‘.

foto: Michal Kučera

To však nic nemění na narůstající popularitě 10‘ prutů. Velkým trendem jsou i větší očka 40-12 mm oproti standardním 30-10 mm, které se u krátkých prutů používaly dříve. Důvodem je právě chytání na velkých vodách a předpoklad použití silných šokových nástavců, pro které jsou větší očka samozřejmě lepší.

Boom lovu z lodí

Velký boom zažívá též chytání z lodě. Na některých revírech je to natolik markantní, že to na vodě vypadá, jako kdyby tam probíhaly závody obytných plachetnic, jen s tím rozdílem, že se nepohybují. Když přijedete v některých termínech na pálavská jezera, zejména na novomlýnskou D5, připadáte si přesně tak. Už předloni, když jsem tam přijel na pár dnů lovit ze břehu, to byl celkem slušný masakr. Ale většina lodí byla dost daleko, takže když jsem montáže vozil jen kolem 300 metrů, nedostával jsem se s nimi do kontaktu. Tedy až na záběr jednoho velkého kapra, který mi odjel tak daleko, že jsem ho zdolal mezi zakotvenými loděmi, zhruba 700 metrů od břehu.

Loni už byly lodě i mnohem blíž, a tak jsem se přesunul raději jinam, kde jich bylo minimum. I tak občas zakroužily okolo mých bójek, když hledaly nová, méně frekventovaná stanoviště. Ten výběr místa byla spíš z nouze cnost. Možná i proto se mi povedl za týden jen jeden velký kapr. Chvíli jsem přitom zvažoval, jestli si i já nepořídím loď, z které by šlo chytat. Třeba to tak někdy dopadne, ale prozatím jsem se rozhodl, že budu dál chytat „po staru“ ze břehu. Nevydržím dlouho sedět, nehýbat se. A procházky při chytání z lodě nejsou příliš možné. Zato je to celkem slušný prostor pro vydatnější konzumaci alkoholu, jak jsem mnohdy pozoroval.

foto: Michal Kučera

Co naplat, já si na rybách taky rád dám nějaké to pivo, ale striktně se vyhýbám situacím, abych se tu dostal do stavu, kdy se mi plete jazyk, natož nohy. Jednak bych kvůli tomu nechtěl přijít o velkou rybu, navíc moc dobře vím, jak jsou velké vody nebezpečné i pro střízlivého, natož pro někoho, kdo je nacucaný jak bečka. Jelikož jsem na starší kolena dostal k dobru dvě deci rozumu navíc, snažím se do těchto situací vůbec nedostat. Když už piju, tak nechytám, a když chytám, tak piju s mírou. Howg!

GPS a elektromotory

Také ve světě echolotů se objevila spousta vychytávek. Od GPS navigaci přes nehlučné sondy, až po okamžité ukládání mapy dna. Osobně tuto poslední funkci používám velmi rád. Během chvíle si díky tomu zmapujete dno před sebou a když jedete příště k vodě, stačí si zobrazit na monitoru mapu a nemusíte znovu jezdit se zapnutou sondou. Pokud chytáte ze břehu a nahazujete, dokonce se dá na obrazovce přesně změřit, jak daleko je ten či ten bod, který vás zajímá. Skvělé! V kombinaci s moderními držáky sondy a obrazovky je mapování loviště velmi pohodlné, rychlé a efektivní.

Čím dál víc lidí též shání výkonné elektromotory a k nim co nejlepší baterie. V kurzu jsou zejména lithiové, které jsou jednak nesrovnatelně lehčí, navíc vydrží déle. Třetí výhoda je, že je lze mnohem rychleji nabít, což oceníte například na rybářských závodech. Obě tyto kategorie má výborně pokryté firma Haibo, jejíž elektromotory s unikátní bezkartáčovou technologií (Brushless) mají výkon srovnatelný se spalovacími motory. A k tomu nové Li-Po-Fe (lithium-phosphate-ferrum) baterie 12V, 24V, 48V a dokonce i 60V nízké hmotnosti ve velmi odolném kufříkovém provedení. Už se těším, až je vyzkouším.

foto: Michal Kučera

Trendy jsou celkem dobrá věc, jen se to s nimi nesmí přehánět. Třeba ten z poslední doby, kdy se jeden nakazí a pak to od něj chytnou všichni, co projdou jen na vteřinu kolem, mi nepřijde úplně dobrý. Oni vám pak chybí na firmě lidi a člověk musí dělat i to, co už běžně nedělá. Já jsem třeba teď musel dva dny chvílemi pracovat, na což už nejsem několik let zvyklý. A co je nejhorší, nikdo to neocenil. Dokonce se o tom ani nepsalo na internetu nebo v novinách. Jak říkám, některé trendy je lepší vynechat, nebo je poslat někam na okraj galaxie. Ať si je tam ti zelený ufouni klidně vezmou s sebou. Hodně úspěchů!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled