Rybaření je pro některé koníček, pro jiné životní styl. Není divu, že se jím nechali inspirovat i někteří tvůrci filmů. Znáte tyto filmy s rybářskou tématikou?

Text: David Štrunc, foto: repro: fieldandstream.com, ČSFD

Ve spoustě filmů je o rybaření alespoň zmínka. V mnoha amerických snímcích i seriálech symbolizuje sblížení otce se synem právě společná výprava na ryby. Vzpomeňme třeba na seriál, který všichni známe – v Simpsonových šel Homer s Bartem na ryby již mnohokrát.

Nemusíme ale chodit tak daleko. I v řadě českých filmů se tomuto tématu režiséři okrajově věnují. Viděli jste například film U mě dobrý? Pak si určitě vzpomenete na bájného jesetera!

Jsou ale filmy, které se věnují převážně rybolovu a rybářskému životu.

1.

Teče tudy řeka (A River Runs Through It)

Poměrně starý film z roku 1992 vypráví příběh vesnického chlapce, který se stal rybářským mistrem. Celý film se odehrává v Americe ve státe Montana, divák si tak může vychutnat nejen příběh, ale také nádhernou krajinu plnou divokých řek a potoků. Zajímavostí je, že jednu z hlavních rolí se zahrál Brad Pitt.

2.

The river why

Tento film z roku 2010 bohužel nemá český překlad, proto se na něj můžete podívat pouze s titulky. Je to příběh mladého muškaře, který propadl nejen rybolovu, ale také lásce ke krásné rybářce.

3.

Zlatí úhoři

Tento film nebo stejnojmennou povídku zná asi každý rybář. Vždyť je to povinná četba už na střední škole. Válečné strasti mladého chlapce, který propadl kouzlu rybolovu a zároveň se jím snaží uživit maminku. Film není čistě o rybaření, ale i přesto v něm hraje velkou roli.

4.

Svéráz národního rybolovu

Komedie o ruských rybářích. Že to mluví za vše? Vlastně ano, film je přesně takový, jaký byste čekali. Moře alkoholu, nepochopitelných scén a nesmyslného rybaření. Co vám můžeme slíbit je, že se opravdu hodně nasmějete! Název může asociovat český film Svéráz českého rybolovu, který v listopadu vstoupí do českých kin (více v listopadovém Rybářství).

5.

Dej si pohov, kámoši!

Komedie o dvou sousedech, kteří spolu prožívají nejen radosti, ale především si dělají naschvály. Soupeří o přízeň nové sousedky, o to, kdo nachytá více ryb na nedalekém jezeře a především, kdo chytí obrovského legendárního sumce.