Ulovit tolstolobika je velmi náročné a podaří se to jen opravdu výjimečně, proto ho v tomto receptu můžete nahradit amurem. Pokud máte štěstí a tolstolobika opravdu ulovíte, doporučujeme použít pouze menší ryby, staré a velké bývají hodně tučné.
Text: Jan Stluka, foto: Ivo Novák
Potřebujeme:
- rybu
- jarní cibulky
- papriku
- česnek
- hlívu ústřičnou
- rozmarýn
- petržel
- sůl
- pepř
- koření na ryby
- hladkou mouku
- citron
Příprava:
Rybu očistíme, nakrájíme na klasické podkovy, mnohem lépe se však upravují filátka. Osušené porce nasolíme, opepříme, zakapeme citronovou štávou a necháme je několik minut odležet.
Poté je poprášíme hladkou osolenou moukou, doplněnou o rybí koření. Na pánvi rozpustíme trochu másla a přidáme olej. Filety na pánev klademe napřed kůži dolů. Pečeme cca tři minuty na každé straně. Jakmile porce vyndáme, na pánev klademe spíše větší kousky hlívy, kterou ihned osolíme a opeříme.
Následují kousky papriky, celé stroužky česneku (neřezat ani nemačkat), dále přidáme půlky jarních cibulek a vše restujeme podle naší chuti. Na talíři dozdobíme rozmarýnem, popřípadě jakoukoliv zelení. Jako příloha jsou vynikající uvařené štouchané brambory, opečené na másle s trochou pórku. Gurmáni si mohou na sucho opéct toustový chleba potřený česnekem.
Pár rad šéfkuchaře
Pokud porce rybího masa neosušíte, vrstva mouky, která se na ně nalepí, bude spíše připomínat řízek než poprášené filátko.
Citronová šťáva nejprve maso zpevní, po upečení se trochu nelogicky postará o jeho větší křehkost.
Samotné máslo se velmi rádo připaluje, proto je mnohem výhodnější smíchat ho s olejem na pečení. Příjemná vůně zůstane, ale práce s touto směsí je mnohem jednodušší.
Prášková paprika přidaná do mouky sice pokrm přibarvuje, ale velmi ráda se připaluje a hořkne. Vždy raději méně než více.
Podélné nařezání filetu přeruší zbylé mezisvalové kůstky a chuť koření vynikne.
Hodnocení receptu (0)
Nové hodnocení
Pro přidání hodnocení je potřeba být přihlášen