Pavel Juračka z Ostrožské Nové Vsi nalezl ve vodě nedaleko své chaty obrovského uhynulého sumce. Fotky zveřejnil na svém Instagramu.

text: Marek Kožušník

„Švagr mi přeposlal fotku nějakého rybáře, který chytal na Štěrku poblíž naší chaty. U mola byl vidět mrtvý sumec. Po jeho vytažení na břeh jsem nestačil zírat,“ říká pro web idobryden.cz Pavel Juračka z Ostrožské Nové Vsi, u které Novoveská štěrková jezera leží.

„Vypráví se mnoho příběhů a legend o sumcích, kteří žijí na Štěrku a přilehlých jezerech, viděných dokonce z letadel. Když jsem sumce změřil, hned jsem si na vyprávění vzpomněl,“ pokračoval Juračka.

Gigantický sumec měřil 256 centimetrů a vážil více než sto kilogramů. Juračka samozřejmě nález konzultoval s místními rybáři, podle kterých měl největší tuzemský vodní dravec asi kolem 50–60 let.

„Jde nejspíš o jednoho z prvních sumců vysazených do jezer, přesné stáří by však určil jedině odběr vzorku kosti. Tělo nejevilo známky výrazného poranění, pravděpodobně umřel stářím,“ pokračuje pro web idobryden.cz Juračka, který rybu po vyfocení a přeměření ekologicky zlikvidoval.