V řece Klamath umírají statisíce mladých lososů, na řece Sacramento podle expertů hrozí kvůli mimořádně teplému počasí téměř úplné vyhynutí nové generace ohrožených lososů čavyča. V řece Colorado se těla lososů pokryla z teplé vody lézemi.
text: Marek Kožušník
Rybáři, kteří se živí lovem lososů na západním pobřeží Spojených států, hlásí jejich vymírání v kalifornských řekách. Zavinila ho zvýšená teplota vody a pokles hladin.
Zprávy o klesající populaci lososů na severu Kalifornie jsou dalším dokladem závažnosti nedávných veder a sucha, které dlouhodobě trápí nejlidnatější stát USA i okolní oblasti. Měnící se klima má na americkém západě za důsledek mimo jiné znepokojivý pokles hladin ve vodních nádržích.
V řece Klamath vytvořila klesající hladina vhodné podmínky pro rozmach parazita, který decimuje mladé lososy, píše agentura AP. Vývoj podle ní tvrdě dopadá na komunitu původních obyvatel severozápadu USA, pro něž je losos jedním ze základních kamenů jídelníčku i tradic.
Smrtící teplota vody
O situaci na toku řeky Sacramento psala už před několika dny televize CNN. Úřad CDFW, který monitoruje faunu Kalifornie, varoval, že v důsledku dlouhých období s teplotami nad 35 stupni Celsia hrozí „téměř úplná ztráta“ mladých lososů čavyča, kteří v abnormálně teplé vodě nedokáží dorůst.
Podobné je to na řece Columbia – voda v ní měla na konci července teplotu 21,7 stupně Celsia, což je o 1,7 stupně Celsia víc, než je pro lososy bezpečné.
Konec rybářské sezony
Aktuální vývoj ve vnitrozemí znamená problém pro rybáře, kteří lososy u západoamerického pobřeží loví. „Propad u jednoho ročníku mladých lososů může mít dlouhotrvající dopady na celkovou populaci a zkrátit nebo zastavit rybářskou sezonu, což je představa, která budí větší a větší obavy s tím, jak klimatické změny nadále ze západu USA dělají sušší a teplejší místo,“ uvádí agentury AP.
Přijde propad úlovků
„Tu ránu ucítíme za několik let, když na volném moři nebudou žádní přirozeně zplození lososi,“ říká John McManus, který vede asociaci zastupující kalifornský rybářský průmysl.
Rybář Mike Hudson, který se lovem a prodejem lososů živí posledních pětadvacet let, ale pociťuje problémy už nyní. Propad úlovků podle něj způsobuje prudký růst cen masa lososů. Hudson řekl, že zvažuje prodej své lodě a odchod do důchodu, protože „odsud to půjde z kopce“.
Česká stopa
Podobný problém aktuálně řešíme i u nás, i když ne v takovém rozsahu. Asi 400 ryb, převážně pstruhů, uhynulo během víkendu na přelomu července a srpna v beskydském potoce Kněhyně u Prostřední Bečvy ve směru na Pustevny. Úhyn pstruhů také nejspíš způsobila zvýšená teplota vody, která byla naměřena v rozsahu 22 až 24 stupňů Celsia.
Větší množství ryb, většinou kaprů, bolenů, karasů a jelců, uhynulo během stejného víkendu v řece Moravě mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem. Také zde byl podle hasičů pravděpodobnou příčinou nedostatek kyslíku ve vodě způsobený panujícími vedry.
Co se týká problému s úhynem ryb v Uherském Hradišti, resp. Starém Městě, většina byly reofilní druhy ryb – parmy (60 až 80 cm), tloušti (50 až 60 cm), ostroretky, podoustve, cejni (50 až 60 cm), hrouzci, zejména „malých“ parem do 10 cm uhynula spousta. Bylo tam i několik candátů, sumců. Hlášeni byli i raci vylézající z vody, tudíž by se mělo jednat o otravu neznámou látkou. Teplé dny byly zejména v loňských letech a k úhynu nedošlo, letos o žádném velkém vedru mluvit nelze.