Menší a středně velké vody jsou podle mě optimální variantou pro brzké jarní období. Nyní se podíváme na rozsáhlé vodní plochy, jako jsou jezera, ÚN a jiné obrovské revíry. Mnohé jsou v brzkém jaře ještě málo produktivní, ale právě koncem jara a počátkem léta začínají naplno ukazovat svůj potenciál.
text: Michal Kučera
Velkou výhodou rozsáhlých vod je šance na překvapení. Na menších revírech jsou dnes veškeré větší ryby víceméně známé, maximálně chytíte nějakou, která se dva tři roky nechytila. Ale na obrovských vodách vám může na háčku uvíznout velká ryba, o které nikdo nikdy neslyšel. A to je na tom to nejúžasnější.
I když – i na těchto revírech se občas můžete dočkat překvapení. Jako já na slovenské Králové, kdy jsem v 1000ha ÚN ulovil dva roky po sobě stejnou, 20kg rybu. Dokonce skoro na den přesně! Zprvu mě vůbec nenapadlo, že by to mohla být ona. Ale měl jsem s sebou katalog, kde se vyjímala na titulní stránce. Porovnal jsem živou rybu s tou na papíru a bylo jasno.
1250 kg kaprů za týden
Napadá mě ještě jedna velká výhoda rozsáhlých vod. Je jí skutečnost, že mnohdy ještě počátkem června nebo v jeho půlce nejsou kapři po tření. Můžete je tak chytat neodřené a v plné hmotnosti. A co víc, ve velkých vodách bývají často velmi početná hejna ryb.
Pokud se vám tedy podaří natrefit na početné skupiny velkých kaprů, můžete zažít takové rybaření, o kterém by se vám na menších vodách nikdy nesnilo. Zažil jsem to například na výše jmenované údolní nádrži, kdy jsme chytali tolik velkých ryb, že ač se mohlo chytat do půlnoci, stahovali jsme udice v osm večer, abychom si trochu odpočinuli.
Anebo na Balatonu, kde se mně spolu s kolegy během týdenních závodů podařilo ulovit přes 1250 kg kaprů nad 5 kg! Tady to už zase tak na pohodu nebylo. Byl to jeden velký kolotoč, kdy jsem za pět dnů naspal dohromady jen tři, možná čtyři hodiny. Ale zážitek to byl obrovský, navíc korunovaný skvělým umístěním. To už za těch pár dnů beze spánku, jídla a pohody stojí, ne?
Pozor na vybavení
Velké vody kladou mnohem větší nároky na vybavení. Na naprosté většině z nich potřebujete bezpečný velký člun. I když jsou teď v módě kratší a širší čluny, jež dávají pocit větší stability, do těchto podmínek jsou podle mě lepší užší a delší modely. Snáze proplouvají hladinou, díky čemuž má motor menší spotřebu. A když už jedete na vesla či pádla, i v tomto případě je užší model snáze ovladatelný.
Navíc se ve vysokých vlnách chová mnohem lépe. A k tomu potřebujete dostatečně silný motor, ať už elektro, nebo spalovací – tam, kde je to povoleno. A rozhodně nezapomeňte na vestu! Zvlášť v chladnější vodě vám může zachránit život. Vím, o čem mluvím, už několikrát jsem se dostal do situací, které byly krajně nebezpečné.
Vedle těchto věcí budete ještě potřebovat echolot, tyčové bójky a nejlépe i GPS, pokud ho nepoužíváte přímo na sonaru. Jasně, můžete vyrazit na velkou vodu i bez těchto věcí s malým nafukovacím člunkem, ale pak tam budete spíše jako turista z někdejší NDR, než rybář, který má touhu nachytat velké ryby.
Proto, než vyrazíte na vody typu Pálava, ÚN na Váhu, francouzská jezera nebo právě Balaton, si setsakramentsky dobře rozmyslete, jestli vám vaše výbava umožňuje na těchto vodách přežít i ve větším větru. Snad jen Orlík v přítokových částech je poměrně krytý a potíže s větrem a vlnami nejsou takové, jako na otevřenějších plochách.
Pokračování zítra…
Diskuze k článku (0)