22. července se dočkají všichni rybáři, který mají rádi český film, a ten o rybářích jim pořád chyběl. Jistě, jsou tu Zlatí úhoři Karla Kachyni, ale tahle klasika byla natočená v roce 1979. Partnerem nového českého dokumentárního filmu Svéráz českého rybolovu je časopis Rybářství.

text: Marek Kožušník

Pokud nepočítáme detektivku Případ pro rybáře režisérky Lucie Bělohradské z roku 2013, pak na kultovní český rybářský film čekáme 42 let.

„Více než deset let jezdí muži v naší rodině koncem jara nebo v létě do Norska na ryby. I na svých cestách do zahraničí jsem potkávala party převážně českých mužů mířících s nadšenými výrazy na sever ,na lov‘. Tito rybáři mě zaujali natolik, že jsem se rozhodla uchopit a zfilmovat tu vášeň, nadšení a radost, kterou v sobě měli,“ říká režisérka Ivana Pauerová Miloševičová.

úlovek
foto: Aerofilms

Ta působí dlouhodobě také jako dramaturgyně dokumentárních filmů, stála u zrodu projektů, jakými jsou snímek Šmejdi nebo televizní seriál Dobrodružství archeologie v České televizi.

O čem film bude? Parta šesti dobrosrdečných chlapů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském dobrodružství. Stejně jako dalších 15 000 Čechů i naši hrdinové jednou ročně sbalí své rybářské pruty, nepromokavé bundy, smažené řízky i kartony piv a dají na čas sbohem svým partnerkám, hospodám a domovům.

Moře jim poskytuje svobodu a touha plnit si své sny je žene vstříc kapitálnímu úlovku. Nejdříve se ale musí vypořádat se špatným počasím, nespolehlivou technikou i vlastními humornými přešlapy. A možná se nakonec ukáže, že to nejcennější nenajdou na konci udice. Jaká jsou tajemství mužských rybářských expedic?

natáčení filmu
foto: Aerofilms

„Režisérka filmu Ivana Pauerová Miloševičová mě vzala v létě na pivo a vyprávěla mi, co zažila s partou rybářů při natáčení dokumentu v Norsku. Bylo to veselé i vážné zároveň. Rychle jsem došel k názoru, že se rozhodně jedná o silný materiál, který má potenciál uspět v kinech. Vstoupili jsme proto do projektu jako koproducenti a postarali jsme se o to, aby skutečně vznikla plnohodnotná kinoverze,“ říká Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms.

Premiéra filmu Svéráz českého rybolovu proběhne v českých kinech 22. července 2021.