Studenti Střední rybářské školy ve Vodňanech se ve středu večer vraceli na internát, když na mostě přes řeku uviděli prázdný kočárek, na kterém byla zavěšená kabelka. Ve vodě pak zahlédli topící se ženu, o kus dál dítě. Díky pohotové reakci studentů nedošlo k tragédii.

text: Marek Kožušník

Podle policie se šli studenti po nálezu prázdného kočárku podívat po okolí a ve vodě spatřili ženu. Mysleli si, že se koupe, nemohli se k ní dostat. O kus dál si jeden z chlapců, který svítil do vody, všiml, že je ve vodě je také dítě.

most
Most, ze kterého měla žena skočit. Foto: Aktu.cz

„Šest studentů prvního ročníku rybářské školy se snažilo pomoc tonoucí paní a přivolali Policii ČR. Ti byli do jedné až dvou minut na místě a provedli vlastní záchranu. Kluci se sami snažili o pomoc, ale voda měla 3,8 °C a nebyli schopni pokračovat v záchraně,“ popsal Novinkám ředitel Střední rybářské školy Vodňany Karel Dubský.

Podle něj si chlapci rozdělili úkoly. Jeden volal na policii a další se snažili o záchranu. Studená voda jim v tom však bránila. Další pomoc už byla rychlá. Po příjezdu hlídky byla žena s dítětem vytažena a následně se jí ujali zdravotníci.

zásah
foto: Pavel Jaňurek, Novinky

„Nezletilé osobě musela být po vytažení z vody poskytnuta resuscitační péče a následně byla letecky transportována do jedné z pražských nemocnic. U druhé osoby došlo k podchlazení a ve stabilním stavu byla převezena do spádového zdravotnického zařízení,“ uvedla mluvčí záchranářů Zuzana Fajtová.

Další podrobnosti k případu policie nesdělila, proto není úplně zřejmé, zda žena do vody skočila, nebo šlo o nešťastnou náhodu.

most
Most, ze kterého měla žena skočit. Foto: Aktu.cz

Mluvčí policie Jiří Matzner Právu dnes řekl, že policejní ředitel Luděk Procházka příští týden ocení studenty i dva policisty za záchranu života.