Všichni si jistě pamatujete dobu, kdy jste PVA materiály použili poprvé. Jako první přišly na řadu PVA stringery – celé nebo půlené kuličky, popřípadě pelety na PVA šňůrce či pásce. V lovu kaprů způsobily téměř revoluci.
text: Jiří Majer
Řada rybářů využívá skutečnosti, že přesné zakrmení v bezprostřední blízkosti vaší nástrahy zvyšuje šanci na úlovek. Jednoznačně! Důvod je prostý. Ryby, které vyhledávají na dně potravu, vždy snáz a rychleji najdou místo s větší koncentrací návnady. O to rychleji, pokud je návnada silně atraktivní. Pak přišly na trh i PVA pytlíky a punčochy. Možností, čím PVA naplnit, diametrálně přibylo.
Jenže se nabízí otázka: Jaká náplň je skutečně nejlepší a nejefektivnější? Mezi jednoznačně nejpoužívanější náplně PVA patří nejrůznější pelety nebo drcené boilie, popřípadě jejich kombinace. Základní myšlenkou při sestavování našich Stick mixů bylo připravit co nejjemnější lákadlo s ideální konzistencí a navíc takové, které dokáže přijmout vysokou dávku atraktorů.
Proč použít Stick mix?
Rozdílů v použití mixu oproti peletám nebo drobné drti z boilie je několik. Jedním z nejdůležitějších je fakt, že díky specifickému postupu výroby jsou Stick mixy doslova nasáklé čerstvými oleji, tekutými potravami a jinými atraktory. To vše navíc v prvotřídním mixu rybích mouček a tepelně upravených výběrových surovin, které tekutou složku skvěle drží a zajišťují ideální pachovou i chuťovou stupu, když se PVA rozpustí.
Ve srovnání s tradičními náplněmi jde tedy o diametrálně atraktivnější sousto, které se navíc na dně rozpustí během okamžiku. Mixy lákají ryby z celého vodního sloupce díky vysokému obsahu olejů. Často si všimnete drobné olejové skvrny v místě, kde se Stick mix začne rozpouštět.
Díky tomu je navíc možné použít i opravdu drobné množství s vysokou efektivitou, což oceníte kupříkladu v případech, kdy chcete nahodit co nejdále. PVA špalík z nejužší punčochy o délce 1,5 cm vaši sestavu takřka nezbrzdí, perfektně ji ochrání proti zamotání, navíc skvěle a hned (!) láká ryby k vaší nástraze!
V opačných případech doporučuji strategii, při které pouze s větší punčochou či PVA pytlíkem a samostatnou atraktivní nástrahou budete prochytávat nadějná místa. Skutečně jde o velmi efektivní strategii, při které i během několika hodin dokážete nachytat spousty ryb včetně těch největších. Pokud kapry správně lokalizujete, atraktivní nástraha v hromádce přírodními atraktory našlapaného mixu je rozhodně zaujme.
Fantazii se meze nekladou
Hotové směsi lze dále upravovat. Pokud je chcete ještě vylepšit, nabízí se několik ideálních přísad. Perfektní jsou nejrůznější sardinky, tuňák, ančovičky, losos a další konzervované, popřípadě i jiní mořští živočichové. Jsou neokoukanou složkou, kterou ryby rády vyhledávají. Kapři tuto chuť a vůni milují a v našich končinách je používání těchto přísad ještě v plenkách.
Další skvělou alternativou je mražené krmivo pro akvarijní rybky. V každé akvaristice nebo i v obchodních řetězcích se zahradními potřebami najdete plata s patentkami, dafniemi, krillem, dendrobenou a dalšími vodními živočichy, kteří jsou přirozenou potravou kaprů, v případě krillu i skvělou variantou, jak je zaujmete přírodní lahůdkou.
Navlečte PVA špalík, přímo na návazec
Jak PVA připevnit k vaší sestavě? Možností je mnoho. Jako jeden z nejlepších způsobů se ukázalo natažení PVA přímo na návazec. Díky tomu dokonale eliminujete možnost zamotání sestavy i vlasu s nástrahou během náhozu. Stejně tak je háček precizně ochráněn při dopadu na dno, ať už dopadne do bahna, na kameny, nebo do rostlin. Vaše nástraha bude vždy rybám nabídnuta ideálně.
Pokud používáte rychle výměnné klipy, existuje několik osvědčených způsobů, jak váš návazec ukončit, aby práce s ním a PVA byla snadná a rychlá. V praxi je pak možné velmi rychle na návazce PVA punčochy navlékat a mít vždy jistotu, že máte návazec nezamotaný a háček skrytý pod hromádkou atraktivní návnady.
Ve srovnání s jinými náplněmi do PVA nabízejí Stick mixy řadu výhod. Vyzkoušejte je aspoň na jednom prutu a uvidíte!
Diskuze k článku (0)