Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 10 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Stanislav Pernický píše politikům: Nenechte Bečvu vyšumět, zřiďte znovu vyšetřovací komisi!

Marek iRybářství 21. ledna 2022 0 komentářů
Bečva

Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a oznamovatel ekologické havárie z předloňského září. Foto: archiv

Novinky

Hlavní tvář boje za vyšetření kauzy otrávené Bečvy Stanislav Pernický zaslal 19. ledna 2022 vrcholným vládním a ústavním činitelům dopis. Vyzývá v něm, aby politici nenechali kauzu odeznít do ztracena a udělali vše pro to, aby se podobné katastrofy neopakovaly.

text: Marek Kožušník

Na podzim, před volbami do Poslanecké sněmovny, byli tehdejší opoziční politici v kauze otrávené Bečvy velice aktivní. Zřídili vyšetřovací komisi, tvrdě kritizovali nečinnost při hledání viníka. Nyní jsou titíž politici u moci – a příliš se toho neděje.

REKLAMA

„Vím, že toho má vláda i Sněmovna s covidem, rozpočtem, inflací, cenami energií a opozičními tanečky víc než dost, ale rozhodně by tato havárie neměla být zapomenuta, neměla by vyšumět, rozplynout se v tekoucí Bečvě,“ píše na facebookové stránce Otrávená Bečva nám není lhostejná!“ v reakci na Pernického dopis Ivan Holoubek, profesor na chemické fakultě Masarykovy univerzity a odborník na ekotoxikolgii (tedy zamoření životního prostředí jedy).

Znění dopisu, který Stanislav Pernický poslal vrcholným vládním a ústavním činitelům:

REKLAMA

Vážení,

ve čtvrtek 20. ledna to bude právě jeden rok a čtyři měsíce od největší ekologické havárie, která 20. září 2020 postihla řeku Bečvu. A právě zhruba na čtyři měsíce se všichni v této kauze odmlčeli, jako by se pomalu, pomalinku dostávala pod koberec. Naprosto chápu, že to bylo období po volbách, které bylo poznamenáno jistými „průtahy“ se jmenováním vlády, přípravou programového prohlášení vlády, diskuzním maratonem při hlasování o důvěře, ale hlavně také Vašim přebíráním ministerstev či poslaneckých funkcí.

Také já jsem se trochu odmlčel, protože jsem koncem října absolvoval operaci kolena, kterou jsem dlouho odkládal, a poté rehabilitaci a lázně. Ale jak jsem slíbil při převzetí environmentální ceny Josefa Vavrouška právě za boj o Bečvu, moje úsilí a pomoc při odhalení pachatele neutuchne, pokud mi budou síly stačit. A protože jsem již v naprostém pořádku, plný síly a nové energie, pouštím se znovu do práce a jsem moc rád, že se ke mně připojili také přátelé z vědeckých kruhů – pan profesor RNDr. Ivan Holoubek, CSc. a pan profesor RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Dovoluji si Vás proto požádat, abyste:

– na pořad nejbližší schůze sněmovny zařadili znovu kauzu Bečva k projednání a znovu zřídili vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny, která by navázala na zjištění komise z minulého volebního období,

– pokračovali v zahájeném řízení pro porušení zákona vůči soudnímu znalci Jiřímu Klicperovi.

Za celých 16 měsíců se toho v tomto případě moc neudělalo a lidé kolem Bečvy by konečně rádi znali výsledky šetření…

Dokonce i bývalým ministrem Richardem Brabcem (tuším v dubnu 2021) zmiňovaná monitorovací stanice byla na břehu řeky Bečvy vybudována teprve v těchto dnech (oficiálně má být spuštěna 1. února) a to na místě, které je podle názoru většiny rybářů a lidí, kteří se kolem Bečvy pohybují, naprosto nevhodné. Nezachycuje totiž inkriminovanou výusť, kde vede dešťová kanalizace z obce Lhotka nad Bečvou, ale nikdo neví, co všechno je do ní napojeno – včetně odpadních vod a průsaků z vlakového překladiště u nádraží ve Lhotce. Je to výusť, která byla jako jediná v září 2020 vypálená – tedy bez mechů a řas – stejně jako kameny pod ní, po kterých voda teče do řeky.

Prosím, abyste tuto havárii nenechali „vyšumět“, ale udělali vše pro to, aby se podobné katastrofy neopakovaly a my jsme přírodu a vodu nechali svým dětem a vnukům čistou.

Děkuji

Adresáti dopisu Stanislava Pernického:

  • Ing. Markéta Adamová Pekarová, předsedkyně PS
  • Ing. Anna Hubáčková, ministryně ŽP, senátorka
  • Ing. Marian Jurečká, ministr MPSV, poslanec
  • Mgr. Petr Gazdík, ministr školství, mládeže a tělovýchovy, poslanec
  • Ing. Stanislav Blaha, poslanec, starosta Uherského Hradiště
  • JUDr. Pavel Blažek, ministr spravedlnosti, poslanec
  • PhDr. Ivan Bartoš, ministr, poslanec
  • RNDr. Miloš Vystrčil, předseda Senátu
  • RNDr. Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu
  • Ing. Zbyněk Linhart, předseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a ŽP Senátu
  • Petr Orel, senátor
  • Mgr. Robert Stržínek, poslanec, starosta Valašského Meziříčí
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled