Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Srpnové Rybářství: Trofejní úlovky posledních pěti dekád, amur bílý

Marek iRybářství 3. srpna 2022 0 komentářů
amur

Dalibor Klement s amurem dlouhým 117 cm. Foto: archiv Rybářství

Poznávání

Trofejní úlovky rybáře vždycky fascinovaly. Každý chtěl ulovit tu nejdelší a nejtěžší rybu. V našem novém seriálu se ohlížíme až do roku 1973 a sbíráme veškeré dostupné informace o nej rybách ulovených na revírech ČRS a MRS. Ty následně analyzujeme a podrobně rozebíráme. Tentokrát se podíváme na trofejní úlovky amura bílého. Okrajově se budeme v tomto dílu věnovat i tolstolobci pestrému a tolstolobikovi bílému.

text: Tomáš Matýsek

V optimálních podmínkách je amur jednou z nejrychleji rostoucích sladkovodních ryb. Ve své domovině prý může dorůst délky přes 150 cm a hmotnosti blížící se 50 kg, a to v nijak závratném stáří (uvádí se 10–15 let). Na našem území je růst mnohem pomalejší. Vyhovující teplota vody je v rámci ČR totiž dosahována jen v letním období po dobu několika týdnů, a tak velkou část roku potravu téměř nepřijímá.

REKLAMA

Relativně běžné jsou úlovky o velikosti 50 až 70 cm. Ryby přesahující délkou jeden metr tak již můžeme považovat za trofejní úlovky. Amur dospívá ve stáří 3 až 11 let, zpravidla po překročení délky 60–70 cm. Téměř stejné údaje literatura uvádí i tolstolobci a tolstolobikovi. Tyto ryby dospívají při délce 70 cm, které obvykle dosahují ve 3. a 8. roce života. Samozřejmě v závislosti na podmínkách.

Za dosud nejtěžšího amura v ČR považujeme úlovek z Labe, který byl uloven v roce 2008, měřil 118 cm a vážil 28,7 kg. Tato hmotnost je výrazně vyšší než u ostatních ryb stejné velikosti, a tak může nastat polemika o pravdivosti údaje. Osobně tak prvenství spatřuji v úlovku z 19. 8.2021, kdy byl v revíru Chomutov 1A uloven amur v délce 124 cm a hmotnosti 21,5 kg.

REKLAMA

Celkem se mi podařilo za období od roku 1973 do roku 2021 dohledat 394 trofejních amurů, které rybáři ulovili na svazových revírech ČRS nebo MRS. Do statistik nejsou započítány úlovky ze soukromých revírů.

amur
Milan Gnida ulovil amura o délce 120 cm a hmotnosti 26,3 kg. Foto: archiv Rybářství

Plných 98,4 % úlovků pochází z MP revírů (průměrná hmotnost 3,66 kg). Na pstruhových revírech si rybáři přivlastnili jen 1,6 % z celkového počtu ryb (průměrná hmotnost 3,15 kg). Z výše uvedených informací je dále patrné, že počty přisvojených ryb v posledních dvou dekádách v porovnání s 90. lety výrazně vzrostly. Zároveň však v posledních dvou dekádách dochází k mírnému poklesu průměrné délky a hmotnosti přisvojených ryb.

Nejvíce amurů si rybáři od vody odnesli v letech 2011 (31 753), 2003 (30 173) a 2016 (29 112). Pravděpodobně na špici by se pohyboval i rok 2020 (23 329; data jen z ČRS) – pokud bychom připočetli cca 9000 z revíru MRS, tedy průměr posledních let. Naopak na opačném pólu jsou potom roky 1990 (8001) a 1992 (8265).

amur
Dalibor Klement podruhé. Tentokrát ulovil na revíru MRS tohoto amura (125 cm a 27 kg), který drží současný rekord v historickém pořadí soutěže Nej Nej. Foto: archiv Rybářství

Kdy se na amury vypravit? Které měsíce můžeme označit za nejúspěšnější? Kdo čekal v tomto směru nějakou senzaci, toho zklamu. Podle výsledku statistiky se totiž jednoznačně potvrdilo, že amur je opravdu teplomilná ryba. Jak jinak si vysvětlit, že během tří letních měsíců rybáři ulovili celkem 69,1 % ze všech zaznamenaných úlovků.

Nejvíce jich registrujeme v srpnu (28,8 %), následuje červenec (21,9 %) a červen (18,4 %). Relativně solidní šance na úspěch je i v květnu (11,6 %) nebo září (13,4 %).

Na opačné straně pólu jsou měsíce, kdy je šance příliš vysoké nejsou. Za ty můžeme označit období od listopadu až do března. Během těchto 5 měsíců byly do prestižních soutěží o trofejních úlovcích nahlášeni dva amuři, což představuje pouhých 0,6 % z celkového počtu ryb s přesně uvedeným datem.

Většinu trofejních amurů rybáři ulovili ve dnech, kdy byly maximální denní teploty v rozmezí mezi 15 až 25 °C (60 %). Zde je však potřeba vzít v potaz, že tyto průměrné denní teploty jsou od května do září nejběžnější. Zajímavý je tak především údaj, že amuři jsou aktivní v příjmu potravy i v horkých letních dnech, kdy se denní překračují 25 °C (33,8 %).

Na Slezské Hartě na peletu halibut zabral tento amur, který měřil 110 cm a vážil 14,50 kg. Rybu Rudolf Svirec Paseka zdolával půlhodinu. Foto: archiv Rybářství

V těchto vedrech spousta ostatních druhů upadá do určité letargie, tak proč nepokusit své štěstí právě při lovu amurů? Při nižších teplotách jsou úlovky trofejních ryb spíše vzácností. Při teplotě pod 15 °C rybáři ulovili jen 5,7 % úlovků. Stejný vliv na náš úspěch mají samozřejmě i noční, tedy minimální denní teploty. Většinu trofejních amurů rybáři chytili při teplotách mezi 5,1–15,0 °C (74,6 %), ale také za teplých letních nocí, kdy teploty překročily 15,0 °C (19,3 %).

V srpnovém čísle časopisu Rybářství, které je právě v prodeji, se v kompletním článku na celých devíti stranách dozvíte vše o trofejních amurech ulovených v letech 1973 až 2021. V jakém prostředí se amurům nejlépe daří, jaké nástrahy na ně nejvíce platí. Můžete prozkoumat 17 detailních tabulek – od desítky historicky nejlepších konkrétních revírů pro lov trofejních amurů přes hitparádu nejúspěšnějších nástrah až třeba po aktivitu braní amurů podle měsíční fáze. Ukážeme vám žebříček TOP 50 úlovků amura bílého v ČR v letech 1973–2021.

Nové číslo časopisu Rybářství je na stáncích je od začátku srpna.

Objednat si ho můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled