Petra Janečková z Klatov rybaří od patnácti let. Převážně chytala kapry, ale když se jí podařilo předloni ulovit prvního sumce, okamžitě si pořídila vybavení na sumcařinu. Tuto sobotu se jí povedl na Orlické přehradě životní úlovek – sumec o délce 220 cm.

text: Marek Kožušník

„Byl krásný večer, nastražili jsme, všechno připravili. V noci nic nepřišlo, žádný záběr. Vstali jsme ráno kolem páté hodiny, sedli jsme si, dali si kafe. Najednou se utrhla trhačka a už to bylo jasné,“ popisuje Petra Janečková.

Souboj se sumcem trval skoro 40 minut. „Bratr mi ho vytáhl na podložku, já bych tak velkého sumce sama nevytáhla. Rychle jsme ho změřili, aby šel co nejdřív zpátky do vody. Hmotnost jsme odhadli na 50–60 kg,“ dodává Petra Janečková.

trofejní sumec
foto: Petra Janečková

„Ráda bych poděkovala bratrovi a taky kamarádovi Milanovi, který tam byl s námi. Je to už starší pán, špatně chodí a měl úplně slzy v očích, když jsem ho chytila. Měl z toho možná větší radost než já. Bez nich bych toho sumce možná ani nechytila,“ říká šťastná rybářka.

sumcařina
foto: Petra Janečková

Petra Janečková rybaří od patnácti let. „Začínala jsem s bratrem – postupně kaprařina, dravci, až jsme došli k sumcařině. Nečekala jsem, že po třech výpravách za sumci chytím něco takového. Viděla jsem spoustu videí, jak se váží různé montáže. Po třech výpravách jsem si to udělala podle sebe a bylo to úplně o něčem jiném. Přišel tenhle krasavec,“ raduje se.

„Určitě to vyzkoušíme znovu, chtěla bych, aby i bratr měl podobně krásný úlovek jako já,“ dodává.