Text: Šon Chung, foto: Martin Kozák
Amur bílý, ale osobně bych uznal i gramatickou verzi amur býlí, protože to „bejlí“ prostě žere.🍃 Tím by se to usnadnilo i cizincům, které ze psaní i/y bere křeč jako mě, když jsem se učil česky.😅
Amuři, které vidíte na fotkách, přišli na rohlík z hladiny, ale vzpomněl jsem si na začátky, kdy jsem ještě neznal kouzlo jiných nástrah, to jsem se snažil na háček dát chomáček trávy. K tomuto nápadu jsem přišel především díky zahrádkářům, kteří po posečení házeli trávu na vodu a to byla přímo pastva pro amury.
Samozřejmě první myšlenka byla, chytat je na to, co zrovna žerou. Ovšem té trávy tam bylo jak rýže na rýžovišti.🌾🌾🌾 A tak než amur trefil chomáček s háčkem, trvalo to hodiny. Nicméně jsem od začátku trpělivý rybář a na trávožrouta jsem si počkal.
Tenkrát mě překvapil soubojem, při kterém po záseku šel okamžitě ke břehu jak pejsek na vodítku. 🐕 Ovšem u břehu si to rozmyslel, jako kdyby pejsek zjistil, že má jít do hafburgeru. 🐺🥢 🤣 Honem jsem povolil brzdu u navijáku a užíval si souboje. 🎣
Amur vždy začal plandat k podběráku a těsně před podebráním udělal výpad. Naštěstí každým odplutím se dost unavil a nakonec v podběráku skončil a já byl šťastný jako blecha. 🥅Amur „bejložrout“ měl 73 cm. Od té doby je chytám celkem pravidelně, ale na tento zážitek vždy rád vzpomínám.
Líbil se vám článek?
Podpořte nás jakoukoliv částkou
na účet 35404101/0100, variabilní symbol 555.
Děkujeme.