Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 13 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Snahu východočeských rybářů bojkotuje vydra. Z řeky sežere vše živé

strunc 2. září 2020 0 komentářů

ČRS a MRS

Rybáři z východočeské MO Stárkov zahájili záchranný chov ohroženého raka říčního už v roce 1977. Dnes již velmi ohrožený druh raka vysazují do řeky, kde si na něm bohužel záhy pochutná vydra říční.

Text: David Štrunc, foto: Pixabay

 „Za osm let se nám do roku 2005 podařilo odchovat a vysadit téměř 11 tisíc kusů raka říčního. Pak jsme zjistili, že se v našich revírech objevila vydra říční a začal dramatický úbytek raků při slovování rybníčků, z nichž dva byly úplně prázdné bez jediného exempláře,“ popisuje hospodář MO Stárkov Luboš Grunt pro Náchodský deník.

REKLAMA

Rybáři se snažili raky před vydrou ochránit. V rybníčcích i v samotném toku vytvořili množství úkrytů. Vynalézavá vydra si však vždy poradila a raků v tocích stále ubývá.

Nenasytná šelma

Vydra má vysoký energetcký výdej, který musí doplnit velkým množstvím potravy. Tato drobná šelmička je schopná denně spořádat i přes kilogram potravy.

REKLAMA

Podle odhadů žije v CHKO Broumovsko 15 vyder. Do tohoto počtu však nejsou zahrnuta mláďata, ve výsledku se tedy může jednat o dvojnásobek! Když si připomeneme množství denní potravy jedince, znamená to, že na několika málo potocích zlikvidují vydry skoro 30 kg potravy denně!

„Patnáct vyder nezní nijak hrozivě, ale v kontextu s jejich roční spotřebou přepočítanou na váhu jednotlivých živočichů, kteří jsou vesměs velmi malí, se dostaneme někam klidně i k 80 tisícům kusů za rok. A to už je opravdu alarmující číslo,“ upozorňuje majitel pstruží líhně Jaroslav Kulich.

Ochránci přírody často tvrdí, že úbytek raků je způsoben nedostatečnou kvalitou povrchové vody. Rybáři však kvalitu vody pravidelně měří a z výsledků je jasně patrné, že voda je dostatečně kvalitní i pod blízkou čistírnou odpadních vod.

 „Vydra je stále přísně chráněný živočich, i když již její stavy neustále stoupají a podle čtvercového mapování se pravidelně vyskytuje již prakticky v celé České republice. Vydra do přírody rozhodně patří, ale musí být jasně stanovena koncepce chovu a výskytu tohoto rybožravého predátora. Pokud tomu tak nebude, vydra bude ohrožovat některé druhy ryb, které z našich řek mohou během krátké chvíle nadobro vymizet,“ upozorňuje Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled