Počátkem září se v maďarské Budapešti konalo 46. mistrovství světa v rybolovné technice. Český tým potvrdil světovou dominanci v tomto sportu a přivezl domů 34 medailí – 13 zlatých, 10 stříbrných a 11 bronzových.

text: Marek Kožušník

Závod probíhal na travnatém letišti v okrajové části Budapešti, což mělo být vzhledem k předpokládaným větrným podmínkám zárukou výborných bodových výsledků. Vítr se závodníky bohužel nespolupracoval – v době terčových disciplín foukal nejvíce, a naopak při dálkových disciplínách byl velmi proměnlivý.

Některým závodníkům tak foukal do zad, jiným zase do obličeje. K celkovému dobrému výsledku byla tedy zapotřebí závodní forma a zároveň štěstí na povětrnostní podmínky.

rybolovná technika
foto: archiv českého týmu

„Přivezli jsme historicky nejvíc medailí. Vyhráli jsme hlavní soutěže – soutěže družstev i soutěž pětiboje, v sedmiboji a devítiboji jsme měli vždy na stupních vítězů nejméně dva závodníky. Co se týká výsledku, jsem absolutně spokojený. Navíc to byla snad ta nejlepší parta, jakou jsem kdy měl,“ uvádí pro iRybářství Josef Luxa, trenér českého týmu.

V jednotlivých disciplínách sbírala zlaté medaile především Kateřina Marková. Nedosáhla ovšem na prvenství v prestižních vícebojích – v pětiboji i sedmiboji brala „pouze“ stříbro.

„Jela jsem na mistrovství světa samozřejmě s cílem vyhrát a obhájit jak titul v pětiboji, tak v celkovém sedmiboji, nicméně se ukázalo, že jsem asi byla málo připravená,“ říká pro iRybářství Kateřina Marková, která přesto získala devět medailí – pět zlatých a čtyři stříbrné.

stupně vítězů
foto: archiv českého týmu

V disciplíně multi skish navíc v mužích zvítězil i její bratr Jiří. „Jsme jedni z mála, kteří se na tuhle disciplínu v České republice soustředí, máme ji moc rádi. A letos nám to konečně vyšlo, poprvé v historii tohohle sportu se stalo, že sourozenci na mistrovství světa vyhráli stejnou disciplínu,“ dodává Kateřina Marková.

Čím to je, že jsou Češi v rybolovné technice tak úspěšní? Podle Kateřiny Markové za tím vězí tradice a dobrá parta. „Tento sport se u nás provozuje dlouho a předává se z generace na generaci. Navíc jsme skvělý tým a v tom je naše obrovská síla. Nikdy bychom nevyhráli, kdybychom házeli každý sám za sebe. Netvoříme skupinky, podporujeme se navzájem, nezávidíme si. Jedeme na mistrovství jako tým a jako tým vyhráváme,“ dodává Kateřina Marková.