Severočeští rybáři vysadili do Jizery na Malé Skále 1200 kusů lipana (roček, cca 18 cm/ks). Akce proběhla ve spolupráci s nadačním fondem Severočeská voda a místními školáky. Informuje o tom Severočeský územní svaz na svých stránkách.

text: Marek Kožušník

„Byla to spíš akce nadačního fondu Severočeská voda, který distribuci lipanů hradil,“ uvedl pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.

Kromě toho vysadili severočeští rybáři ve spolupráci s nadačním fondem bílou rybu v Horní Polici do Ploučnice a 1500 kusů lipana do Ohře v Žatci. „Mimoto se vezlo 1300 kusů lipana, které hradil Klub přátel Ohře. To jsou nadšení rybáři, kteří se složí na ryby nad rámec zarybňovacích plánů, i když Severočeský územní svaz plány překračuje. Zvlášť u lipana se nám daří překračovat plány velice výrazně,“ dodává Skalský.

Děti milují ryby

Nadační fond také zorganizoval ke svému výročí i výtvarnou a literární soutěž „O candátu Zoubkovi“ pro děti ze školních družin základních škol. Do té se přihlásilo 108 školních družin z Ústeckého a Libereckého kraje. Během vysazování lipanů do Jizery došlo k vyhlášení výsledků této soutěže.

lipan
foto: Severočeský územní svaz

„Součástí těchto akcí, na kterých spolupracujeme s nadačním fondem Severočeská voda, je také enviromentální vzdělávání. Co nepatří do odpadu, co nesplachovat a podobně. Protože se bohužel stává, že lidé vyhazují, co nemají, a to může občas působit problémy i pro ryby a nás rybáře,“ doplnil Skalský.

Dále si mohly děti poslechnout i výklad o rybách a životě v řece. „Ptáme se, kdo z dětí je už rybář nebo má rybáře v rodině. Děti poznávají ryby a stejně tak si mohou ryby vypustit do řeky. Takže doufám, že pak budou mít i lepší vztah k řece, kde žijí ty ‚jejich ryby‘. Také je tam samozřejmě možnost, že některé z nich zlákáme do rybářských kroužků. Zájem a nadšení dětí je poměrně velké,“ dodává Jan Skalský.

vysazování ryb
foto: Severočeský územní svaz
lipan
foto: Severočeský územní svaz
lipan
foto: Severočeský územní svaz
lipan
foto: Severočeský územní svaz