Během nouzového stavu je pobyt v přírodě jednou z mála možností, jak trávit volný čas. Bohužel to vede ke zvýšenému počtu přestupků a pytláctví. Na aktuální stav u vody jsme se zeptali vedoucího odboru rybářské stráže Územního svazu města Prahy Ing. Jana Hipmanna.
Text: David Štrunc, foto: repro robinhoodwood
Jak vypadá situace u vody během nouzového stavu?
Všude je mnohem víc lidí. Rybářů i nerybářů. Bohužel se velmi často setkáváme s rybáři, kteří nemají povolenku ani rybářský lístek. I přes naší snahu je u vody stále hodně pytláků. Například nedávno jsme zaznamenali skupinu sedmnácti ukrajinských rybářů na Vltavě u Vyšehradu. Nikdo z nich neměl povolenku a brali vše, co ulovili.
Znamená víc rybářů u vody také více přestupků?
Rozhodně ano. Všichni mají pocit, že za nouzového stavu pravidla neplatí, takže se velmi často setkáváme právě s pytláky. Hodně lidí si také odnáší vše, co uloví. Bez ohledu na míru nebo maximální povolený limit.
Které přestupky jsou podle vás v této době nejčastější?
Nejčastější je lov na více prutů. Mnoho rybářů má nahozeny dva pruty a s dalším prutem chodí okolo a vláčí. Dále je to odnášení nepovoleného množství ryb. Ať už mluvíme o limitu 7 kg nebo o dvou ušlechtilých rybách. Zrovna minulý týden jsme kontrolovali rybáře, který si přivlastnil 17 kaprů!
Řešíte jako rybářská stráž zákaz bivakování a spaní venku?
Rybářská stráž nemá oprávnění k tomu, aby toto nařízení vlády řešila. Většinou však chodíme s policií, která tyto přestupky řeší většinou udělením blokové pokuty.
Jsou rybáři informovaní, že mohou chytat do 22.00?
Myslím že tak 99 % v tom nemá jasno. Vzhledem k tomu, jak nařízení přibývala, jsou lidé zmatení a nevědí, co aktuálně platí nebo neplatí.
Proč ze mně dělá pan p. Hipman pytláka !?!?!?