Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny
Fotografie
vlachzdenek@seznam.cz dal lajk úlovku od vlachzdenek@sez...
před 5 dny

S muškařským prutem na malých tocích

Marek iRybářství 28. září 2022 0 komentářů
potok

foto: Ivo Novák

Praxe

Už se vám také stalo, že jste se vypravili prozkoumat nový revír a když jste přijeli na místo, zjistili jste, že jde jen o zarostlý potůček, který se místy ztrácí mezi kameny?

text: Ivo Novák

Břehy jsou obyčejně zarostlé travinami a větve okolních stromů se sklánějí až nad hladinu, takže je skoro nemožné nahodit mušky do malé tůňky. Mnohé tento pohled odradí a raději vyrazí o několik desítek kilometrů dále na jiný revír, který znají. Tyto potůčky jsou poměrně málo navštěvované.

REKLAMA

Nenajdete tu vyšlapané chodníčky od rybářů. Do těchto revírů se duháci nevysazují, a tak ryb chtivý rybář vyráží tam, kde má úlovek jistý. Své kouzlo ale tyto potůčky také mají a mnohdy právě malé tůňky ukrývají pěkné ryby, které tu mají klid.

Na techniky hodu, jako je třeba valivý hod, tady můžete rovnou zapomenout. Je třeba používat nepopsatelné způsoby hodu, abyste mušky dostaly tam, kam je potřebujete. Chvilka nepozornosti a mušky visí v koruně stromu. Vždy je dobré vědět, jaké překážky jsou nad vámi a za vámi a každé nahození zvažovat.

REKLAMA

Nejúčinnější jsou první hody. Ty, když se povedou, tak je šance na úlovek. Zaseknutá ryba udělá tolik rozruchu, že i kdyby v tůni stál jiný potočák, už nezabere. Pokud mušku nedobere, šance trvá. Při souboji není mnoho času. Pustit rybu do kořenů většinou znamená, že o ni přijdeme, a tak souboj bývá poměrně krátký, ale o to divočejší a napínavější.

muškaření
foto: Ivo Novák

Vyrazit na takový revír s třímetrovým prutem je utrpení. Čím kratší prut, tím lépe můžete manévrovat mezi větvemi. Kdo potok nezná, ten se musí rozhodovat podle dané situace. Musí si tůň prohlédnout z větší vzdálenosti a vymyslet vhodnou taktiku. Kdo se jen tak přišourá k tůni a nahodí na pár metrů před sebe, ten se může sebrat a jít rovnou dál. Voda v těchto potůčcích bývá průzračná a každý pohyb na břehu ryby varuje. Ukryjí se a nadlouho.

Je dobré postupovat proti proudu. Jen tak se můžeme dostat k rybě, aniž by o nás věděla. Chvilka sledování se někdy vyplatí. Než se hnát bezhlavě korytem, je lepší mít oči otevřené a sledovat vodní hladinu. Pokud jsou ryby aktivní a sbírají hmyz, můžeme si udělat obrázek o tom, jaké druhy v tůni žijí. Nemusí se nám je podařit ulovit hned při první návštěvě, ale vědět o jejich stanovištích je dobré.

První návštěva bývá seznamovací. Některé tůně jsou tak zarostlé, že na nich není možné vůbec nahodit. Tam pak můžeme využít pouze chytání po proudu a snažit se mušky dostat do tůně metodou splavávání. Můžeme se pokusit o lov na drženou nymfu s oživováním. Tůň ale musíme obejít velkým obloukem a snažit se dostat na místo, odkud mušky velice opatrně nahodíme.

Někdy nezbude nic jiného, než takové zarostlé místo opustit a vyhledat jiné. Je to turistika. Jde o mnohem náročnější rybolov, než když postupujeme korytem široké řeky. Úplným začátečníkům bych tento způsob lovu vůbec nedoporučoval. Budou se jen vztekat a lovit mušky v korunách stromů, nebo z trávy a kořenů. Možná je vhodnější vyrazit na podobný potok nejprve s krátkým vláčecím prutem a zvážit situaci, zda je možné navštívit takový revír i s muškařským vybavením.

pstruh potoční
foto: Ivo Novák

Důležitou roli hraje samozřejmě i volba mušek. Musíme mít v krabičce mušky různých velikostí, vzorů a hlavně mušky různě zatížené. Budeme je muset měnit podle situace. Těžké mušky na mělčích úsecích okamžitě váznou, lehké se do tůně vůbec nestačí ponořit. Kdo neví, jak hluboká tůň je, ten bude vybírat těžko. Lepší je zvolit lehčí vzor než po prvním nahození mušku utrhnout na dně, nebo jejím vyprošťováním okolí rozplašit.

Mušky uvíznuté na dně v žádném případě neuvolňujeme cukáním špičkou prutu. To si můžeme dovolit jen tam, kde nejsou žádné stromy nad hladinou. Pro uvíznuté mušky si musíme dojít a uvolnit je rukou, pokud to jde, nebo je oželet. To byste se ale mohli z takovéto výpravy vrátit s prázdnou krabičkou. Při uvolnění hrozí i to, že si poničíte prut o větve, které jsou přímo nad vámi. Zlomený prut zamrzí.

muškaření
foto: Ivo Novák

Nikoho nechci odrazovat, ba naopak. Zkoušejte to, ale připravte se na potíže. Žádný učený ale z nebe ještě nespadl. Vše je jednou poprvé. Z případného nezdaru se poučte. Teorie je důležitá, ale praxe nezbytná. Pevné nervy!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled