Krym nepatří mezi nejnavštěvovanější destinace. Naopak, u spousty lidí tento název vyvolá strach a nejistotu. Možná i proto není o tuto destinaci mezi Čechy velký zájem. Tento stav však vychází spíše z neznalosti. Krymský poloostrov má rybářům rozhodně co nabídnout. Při lovu si však musíme dávat dobrý pozor. V těchto končinách můžeme narazit i na jedovaté ryby.

Text: Oleg Jeremin

Jednou z nejnebezpečnějších černomořských ryb je ostnatec velký (Trachinus draco), přezdívaný mořský drak. Tato ryba miluje písečné dno. Umožňuje jí zahrabat se a čekat na kořist. Je nebezpečný především svými ostrými, jedovatými bodci na hřbetní a řitní ploutvi . Bodnutí dokáže způsobit silnou bolest, nevolnost a zvracení přetrvávající až několik hodin. Lidé se slabším srdcem mohou i zemřít.

Místní rybáři se živého draka vůbec nedotýkají. Po chycení ho nejdříve zabijí nějakým těžkým předmětem a teprve poté ho vyprošťují z háčku.

cípal hlavatý
Foto: Oleg Jeremin

Královnou černomořského pobřeží ovšem zůstává cípal hlavatý  (Mugil cephalus). Cípalů tu žije hned několik druhů. Mezi nejrozšířenější patří loban, singil a ostronos. Traduje se, že cípal je velmi opatrná ryba, což není úplně pravdivé, jejich hejna se často objevují přímo mezi koupajícími se lidmi.

rybolov na pláži
Foto: Oleg Jeremin

Vrcholem sezony lovu cípalů je na konci srpna, kdy obrovská množství těchto ryb putují podél pobřeží a vyhledávají vhodné místo ke tření. Přes rok tyto ryby nevytvářejí tak veliká hejna. Hlavními způsoby rybolovu jsou plavaná a položená s podvodními splávky červené nebo zelené barvy, umístěnými přímo na háčcích. Tyto splávky činí  nástrahu viditelnější. I zde je bezesporu nejlepší nastražit mořského červa, kterého si rybáři opatřují v zátokách s jílovitým dnem za pomoci lopatek a sítka.

Záběr cípala nebývá příliš razantní, rybář proto musí být při lovu pozorný. Délka lovených ryb se pohybuje kolem 30 až 50 cm, ale občas se chytnou i 80cm ryby.