Krym nepatří mezi nejnavštěvovanější destinace. Naopak, u spousty lidí tento název vyvolá strach a nejistotu. Možná i proto není o tuto lokalitu mezi Čechy velký zájem. Tento stav však vychází spíše z neznalosti. Krymský poloostrov má rybářům rozhodně co nabídnout. Pojďme se podívat na platýse a mořské jazyky.

Text: Oleg Jeremin

Mezi druhy ryb, které hledají potravu na písčitém dně, patří arnoglossa z řádu platýsovitých a jazyk obecný (Solea solea).

Díky schopnosti změnit rychle barvu se tyto ryby téměř nedají zpozorovat. V úlovcích rekreantů se vyskytují zřídka, poněvadž u pobřeží pobývají spíše ve studeném období.

Foto: Kurt Kulac

Jak na ně?

Montáže se používají stejné jako při lovu hlaváčů, pouze s většími háčky, protože arnoglossa preferuje celé malé rybičky. Jak arnoglossa, tak mořský jazyk nedosahují větších rozměrů, průměrná velikost lovených ryb se pohybuje kolem 30 cm. Jejich větší příbuznou je černomořská kambala, takzvaný kalkan.

Často se prodává na rybích trzích a může dosáhnout hmotnosti i 15 kg. Horní část těla kalkana je posetá hnědými, černými a bílými skvrnami a kostními výčnělky. Kalkan preferuje oblasti, které jsou pokryté mušlemi, ale objevuje se i na čistém písčitém dně.

Foto: Kevin McLoughlin

Vzácněji na háčku skončí i rejnok, který je v Černém moři zastoupen dvěma druhy: trnucha obecná (Dasyatis pastinaca) a rejnok ostnatý (Raja clavata). Tyto ryby však nejsou vítaným úlovkem. Nemají příliš chutné maso a navíc mohou neopatrného rybáře poranit ostnem nebo šípy na ocasu, určenými na zabíjení své kořisti a obranu před predátory.