V českých vodách dominuje svou velikostí jednoznačně sumec velký. Dříve se na našem území dal ulovit také jeseter velký, který mohl vyrůst do délky až šesti metrů. Která ryba je považována za nejdelší na světě?

Text: David Štrunc, foto: Steven Ross

Nejdelší ryba na světě dala vzniknout mezi rybáři a námořníky mnoha pověrám. Byla spatřena uprostřed moře mezi sledi. Rybáři se domnívali, že je jejich vůdcem a proto ji přezdívali King of Herrings, což v překladu znamená „král sleďů“.

Dnes víme, že onou rybou byl hlístoun červenohřivý (Regalecus glesne). O jeho maximální délce se vedou spekulace. Některé zdroje uvádí, že dorůstá maximálně osmi metrů, jiné tvrdí, že může být přes 17 metrů dlouhý! Všichni se však shodují na tom, že se jedná o nejdelší rybu světa.  

Tento druh žije v tropických mořích v hloubce několika set metrů. Dříve si jej lidé občas pletli s mořským hadem. Domněnku způsobil tvar jeho těla. Hlístoun je dlouhý, z boků zploštělý a nízký. Inu, skoro jako had!

Díky životu ve velkých hloubkách bylo jeho studium značně náročné a není divu, že se vědcům podařilo pořídit první video až v roce 2010. Rybu natočili v Mexickém zálivu hloubce půl kilometru.