Viník je v nedohlednu, ale pomoc přichází. Po Zlínském kraji nebo Valašském Meziříčí přispěje rybářům na likvidaci škod v otrávené řece Bečvě i Rožnov pod Radhoštěm. Likvidace ekologické havárie přijde podle odhadů na více než 24 milionů.

text: Marek Kožušník

Na úterním jednání minulý týden schválili zastupitelé města Rožnov pod Radhoštěm jednomyslně finanční dar rybářům ve výši 100 000 Kč. Na transparentní účet rybářů se sice scházejí prostředky na obnovu toku a jeho zarybnění, rybářům ale stále chybí peníze na úhradu faktur za likvidaci škod.

470 000 za likvidaci mrtvých ryb

Situaci pro iRybářství komentoval už dříve Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a zároveň oznamovatel ekologické katastrofy na Bečvě: „Šli jsme sbírat mrtvé ryby a k tomu, abychom je legálně zlikvidovali, jsme je museli nechat odvézt do kafilérie. Kafilérie ryby vezme jedině v okamžiku, kdy to zaplatíme. Takže územní svaz (Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko) uhradil 470 000 korun z rybářských peněz za likvidaci kadáverů.“

„Navíc tehdy po havárii pracovali naši rybáři, konkrétně 20-25 lidí, od neděle do čtvrtka na čištění 12 kilometrů řeky od uhynulých ryb. Dostali za to zaplaceno od MO Hustopeče nad Bečvou, tím ale spolku vznikly další regulérní náklady,“ vysvětlil dále pro iRybářství Pernický.

Rybáři děkují

Finanční dar města v hodnotě 100 000 Kč bude určen právě Českému rybářskému svazu, aby mohli pokrýt právě tyto náklady.

otrava řeky
foto: Robert Stržínek

„S představiteli Českého rybářského svazu jsme probírali, jaká finanční výpomoc by pro ně byla nejvhodnější. V současné době je to právě finanční dar na dofinancování nákladů, které vznikly při likvidaci mrtvých ryb nebo činnost dobrovolníků. Rybáři vyjádřili poděkování městu už dopředu, když jsme konzultovali smlouvu,“ doplnila místostarostka Kristýna Kosová.

A vyšetřování stále probíhá…

K rozsáhlé otravě ryb a dalších živočichů v Bečvě na úseku od Valašského Meziříčí došlo 20. září 2020. Podle odhadů zde bylo do řeky vypuštěno až 10 tisíc litrů pravděpodobně kyanidu a celková výše škod přesáhne 24 milionů korun. Vyšetřování viníka ekologické katastrofy stále probíhá.

Napsat komentář