Minulý pátek se na mnoha místech republiky vysazovalo úhoří monté. Územní svazy (ÚS) čerpají většinou náklady na pořízení monté z evropských dotací. Některé ÚS už ovšem od vysazování monté do řek upustily.
text: Marek Kožušník
Úhoř říční se vytírá v Sargasovém moři, pak migruje do ústí velkých řek, kde je loví specializované firmy. Ty je prodávají zpátky do Evropy. Česká republika je trvale odkázaná na dovoz úhořů, přirozenou cestou se do země kvůli migračním bariérám nedostanou.
Český rybářský svaz vysazuje úhoře pravidelně desítky let, v posledních letech k tomu využívá dotace z EU, které rozděluje Ministerstvo zemědělství. Kilogram úhořů stojí okolo 11 tisíc Kč.
Podpora na vysazování úhoře říčního z opatření 2.5. Operačního programu Rybářství je řešena za přesně stanovených pravidel pro žadatele a příjemce.
Součástí pravidel je seznam rybářských revírů určených k přiznání dotační podpory. Seznam zahrnuje toky a jejich přítoky, klade se přitom důraz na migrační prostupnost, a to současnou i budoucí. Z důvodu převládající nízké teploty a nízké úživnosti jsou ze seznamu předmětných revírů vyřazeny toky pstruhového charakteru.
Východočeský územní svaz
V pátek 31. března 2023 proběhla dodávka monté úhoře říčního do rybářských revírů Východočeského ÚS z dotačních prostředků. Monté pocházelo z odlovů řeky Loira v oblasti Nantes. Do předem určených východočeských revírů vysadili mladé úhoříky pracovníci sekretariátu VčÚS a funkcionáři místních organizací.
Východočeský územní svaz uvádí na svých stránkách, že jako uživatel rybářských revírů vysadil v období roků 2010–2023 více než 1380 kg mladých úhořů v celkové hodnotě 16 042 094 Kč. A při průměrném počtu 3000 kusů úhoříků v 1 kg monté to odpovídá 4 140 000 kusům. Z hlediska statistik úlovků ponechaných úhořů z východočeských revírů za období 2010–2021 vykázali sportovní rybáři ve svých úlovcích 22 685 úhořů s celkovou hmotností 16 883 kg.
Západočeský územní svaz
Také Západočeský ÚS v pátek 31. března vysazoval monté. 60 kg úhoříků (zhruba 18 tisíc kusů) putovalo do revírů na řekách Mže, Úhlava, Úslava, Radbuza a Berounka.
Západočeský ÚS kupuje také odkrmené monté, a to ze svého. Tyto ryby pak míří do oblastí, kde se s dotací nemůžou vysazovat, jako jsou propadliny a rybníky v Karlovarském i Plzeňském kraji. Za rok za ně svaz vydá až 550 tisíc Kč.
Středočeský územní svaz
Monté v pátek 31. března vysazoval do řek i Středočeský ÚS. Vysadil celkem 626 700 (209 kg) úhořího monté z Francie v hodnotě 1 954 072 korun. I středočeští rybáři využili k pořízení monté evropských dotací. Vysadili je do 45 vytipovaných revírů.
Severočeský územní svaz
Severočeští rybáři vysazují pouze odkrmené úhoří monté. „To proběhne zhruba v květnu, a jde primárně do uzavřených vod a z prostředků našeho územního svazu. Náklady se pohybují kolem 500 tisíc Kč,“ vysvětluje Jan Skalský, mluvčí Severočeského ÚS.
„Úhoř není i s ohledem na problematiku nákladů, které zvláště před několika lety stoupaly do závratných výšin, součástí zarybňovacich plánů. V nádržích je tak jistým zpestřením. V tocích je v podstatě jeho populace zdecimována malými vodními elektrárnami,“ dodává Skalský.
Územní svaz města Prahy
Podobně postupují i pražští rybáři. „Od vysazování monté jsme již dříve upustili, nyní vysazujeme pouze vyšší hmotnostní kategorii, tzv. odkrmené monté. To má obvykle velikost okolo 20 cm. Také letos budeme vysazovat odkrmené monté, pravděpodobně v průběhu května,“ uvádí Pavel Vrána, zástupce rybářského hospodáře pražských rybářů.
„Přesné množství je pro letošek zatím předmětem jednání, ale řádově se asi bude jednat o stovky kilogramů. Vycházejme z toho, že v loňském roce to bylo kolem 800 kg odkrmeného monté,“ dodává Vrána.
Územní svaz města Prahy vysazuje odkrmené monté především do řek, tedy do Sázavy, Berounky, Vltavy, Labe a některých přítoků. Zároveň vysazují do vybraných nádrží, jako jsou například Slapy, Džbán, Kyjský rybník a do řady dalších, menších nádrží.
„Financování provádíme několik posledních let výhradně z vlastních zdrojů, neboť Praha je z dotačního hlediska považována za bohaté město, a proto revíry nacházející se na jejím území (a těch je většina) nemohou čerpat dotace na nákup a vysazování úhoře,“ vysvětluje Vrána.
„Proto si odkrmené úhoře platíme ze svých finančních prostředků a nasazujeme tak, aby se s úhoři mohli naši rybáři setkat téměř všude,“ dodává.
Diskuze k článku (0)