Povodí Odry domlouvá s Českým rybářským svazem podmínky, za kterých bude možné rybařit na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku. Vloni v srpnu totiž bylo na vodní dílo rozšířeno ochranné pásmo s cílem regulace rybolovu, ale i dalších rekreačních a sportovních aktivit. U přehrady bylo od června do září kolem 590 rybářů denně, což už bylo neúnosné.

autor: Marek Kožušník

„Naší prioritou je posilování kvality vody v nádrži Slezská Harta, ale zájmem je i zajistit podmínky pro přiměřený a regulovaný rybolov a rozvoj turistiky,“ uvedl pro Právo technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček. „Všechna opatření, která zavádíme, mají za účel preventivně podporovat jakost vody v nádrži Slezská Harta. Ta úzce souvisí se zásobováním vodou Bruntálska a Ostravska,“ doplnil kolegu hrázný Slezské Harty Petr Poledna.

Vzniknou zde rybářská zařízení

Proto se podle Turečka přistoupilo k rozšíření ochranného pásma, aby se posílily pravomoci příslušných úřadů a správce nádrže. Povodí Odry s Českým rybářským svazem dohodlo, že nejlepším řešením bude zřízení rybářských zázemí. Ta by mohla řešit problematická místa pro parkování vozidel, včetně dojezdu bez porušení předpisů. Dále pak vyřeší sociální zázemí, možnost stanování, bivakování, využití schváleného veřejného ohniště. Počítá se i se vznikem rezervačního systému, který by reguloval počet rybářů.

přehrada
foto: Wikimedia Commons

Problémy s pozemky

„Je to ovšem legislativní a katastrální mašinérie,“ vysvětluje pro iRybářství Rostislav Trybuček, jednatel Územního svazu ČRS pro Severní Moravu a Slezsko. „Dlouhá léta se to neřešilo, pozemky jsou tam rozparcelované mezi spoustu soukromých majitelů i akciových společností z mnoha míst republiky, ale máme první vlaštovky, minimálně dvě místa. Nechci je ale předem zveřejňovat, je to běh na dlouhou trať,“ dodává Trybuček.

Lidi na zákazy kašlou

Podle Turečka z povodí Odry se na pozemcích v okolí přehrady dlouhodobě nedodržovaly nastavené podmínky. Lidé vjížděli auty až k hladině nádrže, rozdělávali ohně, přehlíželi zákaz stanování i používání spalovacích motorů na vodní hladině. „Je to tak. Nesmíte tam stanovat, kempovat rozdělávat oheň, kálit, močit a stejně na to lidi kašlali. Nic se nezměnilo. Neakceptují příkazové značky, ničí je. A z devadesáti procent jsou to rybáři,“ doplňuje pro iRybářství Trybuček.

Dáváme za rybáře ruku do ohně

„Povodí Odry by nám za určitých podmínek poskytlo parcely, které by rybářům vyhovovaly a jsou mimo zásakové pásmo. My tady dáváme ruku do ohně za rybáře a vyjednáváme z pozice, že bychom se tak chovali my. Uvidíme, jak nás rybáři podrží, jak se budou chovat,“ pokračuje pro iRybářství Trybuček.

Tříměsíční stanování

Příkladů nevhodného chování rybářů je na Slezské Hartě podle Trybučka opravdu hodně. „Tři měsíce tam třeba stanují v zásakovém pásmu, vymezují si místa a nikoho mezi sebe nepustí, točí se tam turnusy. Takhle to tam fungovalo,“ popisuje Trybuček.

Komentáře (3)

  1. Tak jak si většina z nás myslela tak to dopadne, za chytání a bivakovani na Slezské Hartě budeme platit, jděte někam…. Kdyby RS (rybářská stráž) a PČR dělala to co měla a kontrolovala, dávala pokuty tak se to neděje, nehazejte vše na rybáře, plno nerybářů tam stanovalo a dělalo bordel a PČR udělavovala pokutu 100,- za vjezd do zákazu. RS si jen udělala čárku za kontrolu a nikoho nevykazala za porušení pravidel (oheň, parkování…). Neskryvejte, že stojíte za námi rybáři, jen to bude další byznys 🤮🤢

    • Presne tak. Zakony jsou od toho, aby se dodrzovaly, a kdyz vydam zakon musim mit taky lidi, kteri budou dohlizet na to jak se dodrzuje a tady selhala RS a policie. Kdyby jste radne kontrolovali a udelovali tucne pokuty tak by byl za par tydnu poradek. Vsechno tu jde do sr…k.nenapadne odstrcite rybare a roztahnou se tam papalasi a budou mit pekny klid u vody. tohle je CR!

Napsat komentář