Český rybářský svaz vyzval na počátku dubna na svých stránkách rybáře, aby pomohli s tradiční akcí Jarní úklid na ÚN Orlík. Ta probíhá ve spolupráci s Povodím Vltavy a ČSOP. A rybáři pomohli.
text: Marek Kožušník
Kdokoliv jel na ryby nebo se v termínu od 12. dubna do 2. května jen tak procházel kolem údolní nádrži Orlík, mohl posbírat odpadky kdekoliv na březích této nádrže. Od ČRS navíc dostal pracovní rukavice, igelitové pytle na odpadky, dezinfekci na ruce i drobné upomínkové předměty.
Pracovníci sekretariátu Rady ČRS pak spolu s profesionálními a dobrovolnými členy rybářské stráže a jedním dobrovolníkem objížděli v úterý 4. května břehy nádrže Orlík a sbírali pytle s odpadem, které tam tito sběrači v předchozích týdnech zanechali.
„Dohromady jsme posbírali několik desítek těchto pytlů a také objemný odpad – například staré matrace, barely, lednice a fragmenty lodí. Celkově jsme odvezili na sběrný dvůr přes 4 tuny odpadků. Množství odpadků na březích ÚN Orlík rok od roku výrazně klesá, což je dobrá zpráva nejen pro rybáře a milovníky přírody, ale i pro širokou veřejnost,“ říká Pavel Vrána, odborný referent (životní prostředí, ichtyologie) Rady ČRS.
I když Český rybářský svaz podobný úklid nepořádá poprvé, složení odpadu je i přesto dokázalo překvapit. „U ústí Lomnice například tvořily významnou část odpadků staré igelitové obaly od mléka, které pamatuji z dětských let, nebo igelitové obaly od polních hnojiv, které už byly vrostlé do písčitých sedimentů břehu,“ popisuje ichtyolog Vrána.
Dále se našlo velké množství různě rozložených plastových sáčků, rozbitých lahví, plechovek od piva, PET lahví, kousků polystyrenu, dětských hraček, jednotlivé kusy plážové obuvi. V některých roklích ústících do nádrže ležely pneumatiky, zrezavělá kamna, lahve s motorovým olejem, hrnce, střepy, zlámané slunečníky, polámané plastové židle, kanystry nebo konzervy.
Podstatná část odpadků pochází z let dávno minulých. Co se týče novodobých odpadků, větší část viditelně nepocházela od rybářů. „Našlo se samozřejmě pár vlasců, splávků nebo wobblerů, ale celkově byly lokality často navštěvované rybáři poměrně čisté. K tomu přispívá i fakt, že se rybářská stráž čím dál více zaměřuje také na kontrolu úklidu lovného místa, v čemž bude důsledně pokračovat i v letošním roce,“ doplňuje Pavel Vrána.
„Rádi bychom poděkovali všem rybářům i nerybářům, všem těmto obětavým dobrovolníkům, kteří darovali kousek svého volného času a v období od 12. dubna do 2. května letošního roku sbírali odpadky na březích nádrže Orlík, čímž nám velmi usnadnili práci a umožnili rychlé a efektivní zvládnutí jarní očisty břehů naší oblíbené nádrže,“ děkuje Pavel Vrána nejen za sebe, ale i za celý sekretariát Rady ČRS a vlastně za každého slušného rybáře a milovníka přírody.
Český rybářský svaz dále děkuje podniku Povodí Vltavy za přistavení kontejnerů a finální likvidaci odpadků na sběrném dvoře a ČSOP za dodání tolik potřebných pytlů na odpadky a mediální podporu akce. Zároveň děkuje členům rybářské stráže, kteří byli při akci nápomocní a dokázali, že funkce rybářské stráže nemá jen represivní charakter, ale že také pomáhá tam, kde je potřeba přiložit ruku k dílu.
Diskuze k článku (0)