Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 6 min
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 10 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Rybaření vesele i vážně: Amur, velký bojovník

Marek iRybářství 9. dubna 2023 2 komentářů
amur

foto: Zdeněk Hofman

Praxe

Amur je bezpochyby nejoblíbenějším rybím migrantem. Nepůvodní druh z čeledi kaprovitých byl do našich vod přivezen z Ruska v roce 1961. Do sportovních revírů se začal vysazovat začátkem 70. let a rybáři si jej rychle oblíbili.

text: Zdeněk Hofman

Amur bílý je velká a bojovná ryba s chutným masem. Živí se rostlinnou stravou a vodními řasami. Proto bývá s oblibou vysazován do revírů zamořených vegetací. V rybářských revírech rád konzumuje návnady určené kaprům. Zabere při dně i na hladině. Nejčastěji na kukuřici, pšenici, boilie, foukané nástrahy, ovoce apod. Při hladině na rohlík nebo chleba.

REKLAMA

Můj první amur

S amurem jsem se prvně setkal začátkem 90. let na rybníku u Nových Hradů. Chytali jsme kapry na vařenou kukuřici. Amurů zde bylo poskrovnu, měl jsem ale štěstí. „Zkusím přidat foukačku,“ pravím kamarádovi a navléknu ke dvěma zrnkům kukuřice červenou kuličku. Chytali jsme na vlasovou metodu pod háčkem, což byla tenkrát pokroková metoda.

Záběr přišel nečekaně brzy a amur zprvu vůbec nebojoval. Myslel jsem, že táhnu malého kapříka, když se před prutem najednou vynořilo veliké stříbrné torpédo. „Honzo, rychle podběrák,“ volám na kamaráda. Amur pochopil, že je zle. Překulil se na hladině a vyrazil zpět do hlubin rybníka. Honza přiběhl pozdě a začala předlouhá bitva.

REKLAMA

Tento postup je pro amura typický. Zprvu se nechá lehce přitáhnout ke břehu a pokud se nepodaří ho ihned podebrat, začne bojovat jako lev. Amur je opravdu silný soupeř, kterého můžeme právem zařadit mezi nejbojovnější ryby našich vod. Právě finta s nečekanou otočkou a prudký výpad mnohého rybáře překvapí. Pokud není dostatečně povolená brzda, vlasec praskne a je hotovo. Já měl naštěstí naviják seřízený dobře a souboj jsem nakonec vyhrál. 

Mazaná ryba

Jednou mě však šupinatý profesor pěkně potrápil. Zabral mi v noci na vařené kolínko kousek od břehu. Jakmile se objevil na hladině, věděl jsem, že musím jednat rychle a rázně. Popadl jsem podběrák a šup s ním pod rybu. Podběrák však amura vyplašil. Sice jsem ho nabral, jenže z podběráku vyskočil. Ke vší smůle se do síťky zamotalo krmítko. Amur vyrazil plnou rychlostí do hloubky.

Jediná možnost byla rybu následovat. Na nic jsem nečekal a skočil do vody. Naštěstí panovala teplá letní noc. Ve vodě se mi podařilo krmítko vymotat a začala opravdová bitva. Stál jsem po pás ve vodě, střídavě navíjel a hned zase povoloval.

amur
foto: Zdeněk Hofman

Amur jezdil jako blázen z jedné strany na druhou a trvalo nekonečně dlouho, než hodil ručník do ringu. Vyhrál jsem. Sice jen o vlásek, pomyslné místo na bedně však bylo moje. Jako zmoklá slepice jsem vylézal na břeh s osmdesátkou amurem v síti. Nádherný pocit.

Prohraná bitva

Pokaždé jsem ale takové štěstí neměl. Jednou mě překvapil záběr amura při lovu kaprů na boilie. Brzda navijáku hrčí, prut poskakuje ve stojanu a hlásič nepřetržitě kvílí. „Mám záběr, mám záběr!“ hulákám do ticha, i když vím, že to nemusím hlásit, že to každý vidí. Po dvou dnech bez ryby se na mě konečně usmálo štěstí.

„Nebude to nic velkého, asi kapřík,“ hodnotím situaci. Ryba neklade téměř žádný odpor. S pevným kaprařským prutem a třicítkou vlascem jsem si naprosto jistý, proto brzdu navijáku přitáhnu. Malý kapr se nechá poslušně přitáhnout. U břehu se však nečekaně změní v obrovského amura.

Nestihnu překvapením ani vykřiknout, natož povolit brzdu. Divoký výpad, tupá rána a je pryč. Návazec vydržel, amur se však vyřízl. Smutně odcházím ze scény. Poslední okamžik lovu mě bude ve snu strašit hodně dlouho.

Cílený lov

Strategii šupinatého lišáka již známe a můžeme klidně vyrazit na cílený lov. Většina záběrů přichází při lovu kaprů na běžné nástrahy jako ovocné boilie, foukaná či vařená kukuřice, rohlíkové boilie atd. Pokud líčím na amura, vyplatí se o něco více zakrmit pšenicí nebo kukuřicí. Specialisté loví v sezoně amury úspěšně na špendlíky či jiné ovoce.

Vzpomínám na vyprávění jednoho rybáře, který loví amury na pískovně. Když zrají špendlíky, nahází jich plný kbelík do vody kousek od břehu a každý den chodí místo kontrolovat. Když špendlíky zmizí, vyrazí na lov. Málokdy se prý vrací s prázdnou.

amur
Berou i v noci. Foto: Zdeněk Hofman

Kolegové rybáři z Vietnamu a Číny jsou opravdovými mistry v lovu amurů. Je to vlastně jejich ryba. Kromě bambusových výhonků líčí třeba nakrájené čerstvé fíky nebo naklíčenou pšenici zalitou kefírem, kterou nechají zasmrádnout. Úlovkové lístky se pak rychle plní.

Největší lahůdkou je lov na plavanou. Velký amur těsně pod hladinou se pomalu blíží k nastraženému soustu. Nejlepší je rohlík nebo chleba. Neznám větší adrenalin. Zabere, nebo nezabere?

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Díky Zděndo!👍

    1. Souhlasím. Amur je nádherná ryba a souboj s ním opravdu zážitek. Těším se na sezónu!

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled