Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Ryba s přezdívkou „Lopata“

Marek iRybářství 13. listopadu 2023 0 komentářů
Vágner

foto: Jakub Vágner

Praxe

Každý u vody hledáme to své. Někdo odpočinek, kdy mu na úlovku ani nezáleží. Hledáme však také adrenalin, prostě sportovní vyžití. Každý máme na svou vycházku k vodě jiný pohled, a tak je to i s rybami. Propadáme lovu kaprů, specializujeme se na lov dravců, nebo pokládáme suchou mušku na hladinu pstruhového potoka.

text: Jakub Vágner

Dnes bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti z lovu cejna velkého. Ryby, která je u nás rozšířena sice hojně, ale mezi cíleně vyhledávané úlovky nepatří. Cejni se loví při lovu kaprů nebo jiných bílých ryb a není žádným tajemstvím, že jsou mnohdy vnímáni jako ryby hodící se pouze do salátu. Cejn velký, lidově nazýván „Lopaťák“, je však velkou výzvou. V našich klimatických podmínkách dorůstá trofejních rozměrů a na jeho lov se lze s trochou informací úspěšně specializovat.

REKLAMA

Kde a jak cejny najít?

Jak jsem již řekl, cejn je jednou z nejběžnějších ryb našich revírů. Setkat se s ním můžeme ve všech typech vod. V údolních nádržích, jezerech, rybnících, v řekách (a to dokonce i v pstruhových pásmech). Někde se cejni vyskytují více, jinde méně, ale pokud je chceme lovit cíleně a ještě mít šanci na trofejní jedince, pak se musíme zaměřit na lov v oblastech s měkkými nánosy bahna. To je při lovu cejnů tajemstvím úspěchu.

Naopak vyhnout bychom se měli kamenitému dnu. Cejni se nejraději zdržují na „měkkém“, což je logické. Jejich ústa jsou dokonale přizpůsobena nasávání potravy ze dna a měkké bahýnko jim skýtá nekonečné množství patentek, nitěnek a jiných živočichů, které tvoří jejich hlavní potravní složku.

REKLAMA

Vodní sloupec a síla proudu

Cejni se nejraději zdržují v hlubší, mírně tažné vodě, ale není to pravidlem. Některé velké cejny jsem ale ulovil i v mělčinách, a to obzvláště při lovu v noci. Vždy je nejdůležitější vyhledávat taková místa, která cejnům nabízejí dostatek snadné potravy.

Na stojatých vodách se zaměřujeme na bahnité přítoky a vodní vegetaci, která roste z bahnitých nánosů a jasně nám tak ukazuje dobrá místa k lovu. Při říčním rybolovu se snažíme nahazovat do blízkosti koryta, v proudných úsecích zkoušíme klidnější zátoky. Typickými místy k lovu cejnů jsou i nadjezí a slepá ramena. Jako všude, tak i zde platí, že pozorovat vodu a dění kolem ní je základ úspěchu.

dětský rybář
foto: Jakub Vágner

Velké cejny hledejme tam, kde se pravidelně krmí. Za vyzkoušení tak stojí i „fleky“ kaprařů lovící na boilie. Stejně tak nesmíme opomenout ani směr větru, na velkých vodních plochách směr vln, což nám jasně ukazuje, kde je naplavena potrava, za kterou se cejni vydávají.

Nejznámější lokality

Stojatým vodám jednoznačně vévodí Mušovská jezera. Tyto vodní plochy jsou domovem nejenom pro velké množství ryb, ale každoročně se zde uloví mnoho cejnů v délce přes 70 cm. Trofejní ryby se pohybují až za hranicí 80 cm. Takový cejn už stojí za hřích, co říkáte? Mušovská jezera jsou mělká, bahnitá, s neuvěřitelným potravním potenciálem a tak se není ani čemu divit, když se jednou za čas objeví cejn i s hmotností přes 8 kg!

Velcí cejni se však loví i na jiných jezerech a údolních nádržích. Rekordní fešáci pocházejí kupříkladu z údolních nádrží Nechranice nebo Vranov.

Lovu říčních cejnů vévodí Labe, Dyje a samozřejmě řeka Morava. I zde se cejnům daří a s velkým nárůstem sumčí populace se trofejních cejnů loví a bude lovit mnohem více než v uplynulých letech.

Taktika lovu

Cejn reaguje na krmení relativně pomalu a velcí jedinci se chovají opatrně, velmi podobně jako kapři. Jakmile je v krmném místě příliš malých ryb, velkého cejna rozhodně nechytíme. Dobré je vnadit s dostatečným předstihem a ryby si na krmné místo naučit dojíždět. Pokud takovou možnost nemáme, snažíme se dostatečně zakrmit co nejdříve po příchodu k vodě. Vnadit nemusíme extra přesně. Naopak je dobré, pokud rozkrmíme větší místo, řekněme 2×2 metry. Dále dokrmujeme jen feederovým košíčkem.

Cejni milují chomáčky!

Chomáčky nitěnek, kukel, nasekaných hnojáčků. Větší sousto s dráždivým pohybem většinou přesvědčí k záběru i opatrné cejní matadory. Nástrahy je dobré umisťovat na kraje krmných míst, kde je větší šance na velkou rybu.

rybář manželka
foto: Jakub Vágner

Pokud lovíme na řece, chytáme více pod vnaděním, klidně i několik metrů pod krmným místem. Záběr velkého cejna je většinou mírný a na špičce prutu se projeví jako plynulý tah, nebo naopak plynulý padák, což znamená, že ryba posunula montáž směrem k nám.

Správné krmení a nástrahy

Dobrá, pečlivě připravená návnada je při lovu cejnů další, velmi podstatnou zbraní. Musíme se snažit připravit takové krmení, které odradí menší druhy ryb a přiláká pokud možno jen ryby větších velikostí.

Pro lov cejnů volím nejraději sladké příchutě, jako je kupříkladu scopex, med nebo kokos. Tato směs ryby přiláká. Proto, abychom ryby udrželi na místě, potřebujeme přidat partikl a živou složku. Jako partikl používám nejraději kroupy, vařené konopí, pšenici a sladkou nakládanou kukuřici.

Jako živou složku nepoužívám bílé červy, ty přilákají velké množství drobných ryb a těch se již v ten který den nemusíme zbavit. Vhodné jsou kukly bílých červů a nasekaní hnojáčci.

Velmi dobře funguje i barva návnady. Záběry cejnů tím sice přímo neovlivníme, ale pokud použijeme hodně světlé, reflexní směsi, odradíme jimi menší druhy ryb.

Dobré krmení ale musíme také správně namíchat. Jako první smícháme všechny sypké složky, tedy směs, popřípadě posilovač. Poté začneme směs střídmě vlhčit. S množstvím vody musíme být opatrní, přidat můžeme vždy, příliš vlhká směs je horší variantou. Řídíme se jednoduchým pravidlem – na tekoucí vody směs vlhčíme více než na vody stojaté.

Jakmile má směs dobrou konzistenci, přidáme jemný partikl. Pokud máme k dispozici síto, tak směs prosejeme a nakonec přidáme hrubý partikl a živou složku. Z namíchaného krmení vytváříme krmné koule. To, že je krmení správně namíchané, poznáme jednoduše… Koule se nesmí rozpadnout v letu, neměla by se ani rozbít o hladinu, ale na druhou stranu nesmí být příliš tvrdá. Po dopadu na dno se musí zažít pomalu rozpadat, aby začaly fungovat všechny složky krmení.

chyť a pusť
foto: Jakub Vágner

Při lovu velkých cejnů nesmíme zapomenout na základní pravidlo – ryby hledáme pouze a výhradně na dně!

Jako nástrahy pro lov cejnů se velmi osvědčily nitěnky, patentky, kukly bílých červů, hnojáčci, kukuřice, pařená houska i malé boilie.

Vhodné náčiní

Cejni se většinou loví na plavanou nebo položenou, dnes převážně feederem. Pokud rybaříme na řekách, vystačíme si s pruty označenými jako light v délkách od 3–3,30 m. Mně však nejvíce vyhovují krátké pickerové pruty, s nimiž si na vegetací zarostlých březích poradíte mnohem snáze. Cejn není tak bojovnou rybou, jako kupříkladu kapr, a tak je měkký pickerový prut pro požitek z boje ideální.

Pro lov na stojatých vodách už raději volíme pruty s označením medium v délkách až do 3,60 m. Vždy záleží na tom, jak daleko budeme své montáže nahazovat. Naviják by měl mít velmi spolehlivou brzdu a být úměrný potřebnému návinu vlasce. Na háčku často skončí i pěkný kapr, a tak je výhodou i bojová brzda.

Čím jemnější vybavení, tím více záběrů budeme mít. Při lovu cejnů tak používám převážně vlasce. Průměrově mezi 0,14 a 0,16 mm, podle množství vázek, které na nás pod vodou v lokalitě čekají. Výjimkou je lov cejnů na velkých vodních plochách, jako je kupříkladu výše zmíněný Mušov, kde volím raději pletené šňůry o průměru 0,08 mm. Pletenky vyžadují opatrné zdolávání, abychom ryby nevyřízli, ale naprosto přesná detekce záběrů na velkou vzdálenost je něco, co nám vlasec naopak neposkytne.

Volba koncové montáže záleží na zkušenostech každého rybáře. Osobně pro lov cejnů používám nejraději klasickou průběžnou montáž tvořenou trubičkou proti zamotání, závěsným krmítkem a vyměnitelným návazcem. Koncová montáž musí být navázána s kvalitních feederových nebo plavačkových materiálů. Vhodné jsou vlasce o průměru mezi 0,10 až 0,14 mm.

rybář rodina
foto: Jakub Vágner

Důležitý je i výběr správného háčku. Ten musí být tenký, lehký, ale zároveň nesmí praskat při náporu větší ryby. Nejraději používám velikosti 12 a 10. 

Lov cejnů na dobře zarybněné lokalitě je velkým zážitkem pro celou rybářovu rodinu. Nejedná se totiž o lov, kdy musíme být u vody dlouhé hodiny, ale přesto můžeme nachytat krásné a velké ryby. Velký cejn bojuje srdnatě a rozhodně vám dokáže, že si zaslouží svobodu, stejně jako ostatní trofejní ryby našich vod.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled