Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 2 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 13 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 18 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 19 hod

Ruční výroba wobblerů na zakázku. Proč je nejlepší materiál dřevo?

strunc 11. srpna 2020 0 komentářů

Poznávání

První dva dny nás na Dunaji zatím štěstí nepotkalo. Na prutech jsme sice několik ryb měli, ale všechny nám spadly nebo se ani nedaly zaseknout. Poslední den naší návštěvy strávíme trochu jinak.

Text: Radek Matouš, foto: autor, David Chalupa

Večer se opět setkáváme s místním králem Milanem. Opět v Žabacu. Guláš ze tří mas nás hřeje na těle i na duši. Už jsme na tom líp. Nálada je zpět. S místními rybolovci rozebíráme vše – úspěchy, prohry, ryby, Dunaj, Drávu, nástrahy, život. Dozvídáme se, že Milan je vystudovaný doktor, který pracoval v nemocnicích ve Švédsku, Německu a nyní i v Chorvatsku. Skromnost a otevřenost je cítit z každého jeho slova.

REKLAMA

Hned poznáte, že tento dunajský král zachraňuje nejenom lidi nemocné, ale díky svým výrobkům hladí po duši a plní sny i nám ostatním. Vypráví, že ryby chytá odmalička. Tehdy obdivoval produkty firmy Rapala. Snažil se dělat podobné nástrahy pro sebe, pak pro přátele, pro přátele přátel a potom, jak už to v hezké pohádce bývá, založil firmu, která vyrábí gumy a zejména ručně dělané dřevěné wobblery a jerky. Dnes má 12 zaměstnanců a na 70 testerů ve více než sedmi zemích světa.

Pohledy můj i Davida se setkávají a oba svorně jako jeden muž žádáme krále Milana o odhalení jeho třinácté komnaty, žádáme ho o návštěvu jeho královské firmy. K našemu překvapení se Milan nebrání. Sousloví „nemá problema“ znamená jasné otevření dveří do magického světa rybích šidítek.

REKLAMA

Ruční práce je prostě ruční práce

Následující den ve dvě odpoledne stojíme před Milanovým královským sídlem v městečku Vinkovci. „Kvalita v každém kroku je hlavním motem Milana a jeho týmu. A musím upřímně říci, že bych od doktora ani jinou filozofii nečekal. Prohlídku začínáme ve vývojovém centru, kde vznikají nové modely na přání zákazníků. Zajímavé je, že kvalita a ruční práce nás potkává na každém kroku. Předlohy a první skici pro nové produkty vznikají rukou světoznámého autora komiksů Nenada Bariniče. Výrazná a perfektní kresba mi trochu připomíná našeho Káju Saudka. Pokračujeme do dílny, kde se ručně vyrábějí wobblery a jerky.

„Proč je tak důležité dřevo pro výrobu?“ ptám se Milana s neskrývaným zájmem.

„Podívej se na tyto wobblery,“ slyším. „Jeden je z plastu a druhý má na sobě epoxidovou vrstvu. Oba jsou kvalitní, ale pokud ti zaútočí dravec na plastový wobbler, velmi rychle ti ho zničí. Pokud se ti podaří při lovu hodit ten epoxidový wobbler na kámen, tak silně popraská. Proto je důležité používat kvalitní dřevo, které vydrží mnohem déle než plastové výrobky.“

Dřevěný wobbler, potlučený a oprýskaný po silných útocích predátorů, Milanova slova jasně potvrzuje. „To je super, to je unglablich,“ komentuje David při vstupu do místnosti, kde se barví výrobky.

„Řekni si, jakou barvu chceš a kolega ti ji hned udělá,“ pohotově reaguje pan doktor. „Já mám rád FT.“ David nestačí ani doříci další chvalozpěvy a oba už s úžasem pozorujeme obratné ruce místního barvotepce. Vracíme se do oblasti kontroly – vše je několikrát překontrolováno včetně správného chodu wobblerů a jerků v testovacím bazénku. 

„To vše stačí vyrobit tak málo lidí?“ ptám se Milana.

„To, co vidíte, je dílna, kde reagujeme na individuální požadavky zákazníka. Ten si může objednat jakýkoliv tvar, barvu, nápis – vše je možné. Stačí vše popsat v e-mailu či poslat obrázek tvaru nebo barvy. Tady se můžeš podívat na objednávku reprezentanta USA v lovu okounů, připravujeme pro něj speciální nástrahy.“

„Deset kousků… Není to, sakra, nějak málo?“

„Jsme připraveni realizovat jakékoliv individuální zakázky bez omezení množství. To znamená, když budeš chtít vyrobit pět jerků na tvoji plánovanou výpravu do Irska, není problém. Do měsíce je máš doma.

„Ale jak můžete všechno zvládnout na tak malém prostoru?“

„Máme ještě jeden malý závod, kde nástrahy vyrábíme sériově, pokud se to tak dá nazvat. Velké objemy se stovkami a tisíci produktů u nás ale nečekej. Jsme specialisté na ruční výrobu a ta je samozřejmě limitována počtem profesionálů a specialistů, kteří produkty vyrábějí. Jsme tady, abychom pomohli plnit sny rybářů, společně vyvíjíme modely i barvy a naše garance kvality jde tak daleko, že například při poničení nořítka wobbleru nebo nespokojenosti zákazníka s pohybem nástrahy zboží vyměňujeme. Ručíme za kvalitu. A proto používáme i nejkvalitnější háčky z Japonska. Dělicí kroužky vyrábíme sami z osvědčených německých komponentů.“

„Unglaublich!“ přerušuje David naši diskusi. Pohledem hypnotizuje maketu velkého plachetníka, který byl chycen na ručně dělaného wobblera z dílny Milanova království. Bezděčný pohled na hodinky vyvolává úžas i v mých očích. Už jsme zde čtyři hodiny a stále je o čem povídat. Bohužel je před námi daleká cesta do království rybníků a pěnivého moku. Vše pěkné má i svůj konec…

Na této krátké výpravě jsme nechytili zhola nic, ale samotná cesta nám dala hodně… Objevili jsme další úžasný revír s kapitálními rybami a nádhernými místy v srdci divoké přírody. Seznámili jsme se se zajímavými lidmi a prohlédli si ruční práci. Nikdo z nás nepochybuje o tom, že se sem ještě letos vrátíme – tentokrát za mohutnými říčními kapry, za sumci, candáty i štikami.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled