Rozpustná boilie je poměrně nový trend, který se začal objevovat teprve v posledních letech. Dříve se vyráběly rozpustné maximálně tak pelety, ale u boilie se předpokládalo, že jde o pevnou hmotu, která něco vydrží a odolá ataku menších ryb.
text: Michal Kučera
Požadavky rybářů však v poslední době čím dál víc směřují k co nejrychlejším nástrahám. Mnoho z nich nemá čas jet k vodě na týden nebo prodloužený víkend, ale chtějí si zachytat i během mnohem kratší doby, třeba jen několika hodin po práci. A tady klasické pevné boilie nemívá obvykle takovou atraktivitu.
Mělo by, kdybyste si měli možnost své místo pravidelně ve stejnou dobu krmit. Ale znáte to. Jakmile si někde začnete vnadit a dojíždět sem po večerech, s velkou pravděpodobností tam dřív nebo později budete mít obsazeno. Zvlášť poté, co ulovíte nějaké kapry.
Proto mnohým rybářům nezbývá než spolehnout se na takové návnady a nástrahy, které působí okamžitě a u nichž je jedno, jestli sedíte dnes tady a příště jinde. Stále mnoho rybářů je totiž stále přesvědčeno, že když někdo chytá víc než ostatní, má buď zázračné místo, nebo zázračnou nástrahu.
Takže nejprve detektivním způsobem zjistí, na co chytá a poté si mu tam při první příležitosti sednou. Málokoho napadne, že dotyčný může dělat něco lépe nebo že si tam prostě a jednoduše vnaděním stáhl ryby.
Ale zpět k rozpustným boilie. Ta nemají nic společného s rozpustnou kávou nebo instantní polévkou, které se zalijí a jsou připraveny k použití. Nejedná se ani o rozpustnost, jakou má například kostka cukru nebo šumivý vitamin C. Kuličky boilie se po vhození do vody začnou rychleji omílat, zmenšovat se, dříve nasáknou vodou a tím i dříve vypouštějí do vody lákavé signály přísad, ze kterých jsou sestaveny.
A tím nemyslím jen esenci, ale také veškeré sypké a tekuté přísady. I proto jsou mezi nimi takové rozdíly v účinnosti. Pokud jsou sestaveny z málo chutných mouček, tak jim to, že jsou rozpustné, až tolik nepomůže. Ale pokud obsahují hodnotné, chuťově atraktivní přísady a zároveň jsou rozpustné, jsou pro ryby nesmírně atraktivní.
Doba rozpadu je jiná v revíru a ve sklenici vody
Doba rozpustnosti (přesněji řečeno doba rozpadu, protože ve většině případů boilie rozbijí okolní vlivy) závisí především na teplotě vody, proudu a aktivitě ryb. Pokud je hodíte do sklenice se studenou vodou, bude tento proces poměrně pomalý, obvykle několik hodin. Jenže v reálném prostředí revíru, kde je i větší tlak vody a téměř všude nějaké drobné rybky, jež atakují vše, co spadne do vody, to bývá mnohem rychlejší.
Jinými slovy to, co ve sklenici může trvat čtyři hodiny, je v běžných podmínkách během sezony pod vodou během jedné hodiny. A samozřejmě pouze za předpokladu, že boilie do té doby nepozře žádná větší ryba.
Proto jsou rozpustná boilie skvělou variantou především při krátkých vycházkách k vodě, při krátkodobých závodech nebo tehdy, když se rybám moc nechce. Když jsem před několika lety vyvíjel řadu TactiQ, což jsou právě rozpustná chytací boilie a pelety, bylo to právě kvůli požadavkům „odpoledních“ rybářů, ale také závodníků, kteří potřebovali atraktivní nástrahu na několikahodinové nebo maximálně dvoudenní závody. Prostě pro situace, kdy rybář nemá moc času a potřebuje něco silně atraktivního s co nejrychlejším působením.
Přemluven rybáři
V poslední době se o tato boilie zvyšoval zájem natolik, že jsem se začal zabývat i tím, co jsem předtím zásadně odmítal. A to udělat rozpustné varianty z klasických boilie na velké kapry, jako je Gangster G2, ManiaQ Slaneček, Fanatica Meteora nebo BigB Broskev & Black pepper. Tedy udělat boilie s velmi podobným složením, ale mnohem rychlejším rozpadem.
Někteří rybáři to po mně chtěli už v minulosti, ale já jim vždy říkal, že tohle jsou boilie na cílený lov velké ryby, a pokud chtějí něco rychlého, ať si vyberou některou z příchutí řady TactiQ nebo Spiceman WS, který je také rychle rozpustný. Jak je vidět, nakonec jsem neodolal a tyto boilie jsou v chytací verzi na světě.
A aby toho nebylo málo, vyslechl jsem i volání po rychle rozpustném krmném boilie a populární verzi X-Class upravil na mnohem rozpustnější R-Class. Ona není rozpustná sama o sobě, ale velmi rychle změkne natolik, že ji buď nasají kapři a další větší ryby, nebo ji nejdéle po dvou, třech hodinách rozbijí drobné rybky. Takové boilie má výhodu v tom, že kdyby náhodou do loviště nepřijeli kapři, nezůstane tam po několika hodinách žádná hmatatelná návnada, maximálně jen voňavé drobky.
Proto je lepší, pokud trávíte na místě víc času než jen pár hodin, kombinovat rychle rozpustné s klasickým pevnějším boilie, aby zde zůstávaly i větší kusy potravy. To je stejné, jako když byste přišli domů a na zemi našli jen kousky rozmočených piškotů. Tak se asi nejspíš seberete a půjdete se najíst do hospody. Pokud ale tu a tam na podlaze najdete kus grilovaného steaku, možná se tím manželce podaří udržet vás doma, alespoň pro tento den. Hodně úspěchů!
Diskuze k článku (0)