Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 10 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 20 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Rozeznáte jednotlivé druhy hrouzků? Víte, kolik jich vlastně je?

strunc 15. července 2020 0 komentářů

Poznávání

Mezi nenápadné druhy ryb, které zajímají rybáře obyčejně jenom tehdy, když shání vhodnou nástrahu na lov dravých ryb, patří i hrouzci. Na pečené „grundle“, oblíbené labužníky ještě za první republiky, si snad už nevzpomene nikdo. Na rozdíl od rybářů mají s hrouzky ichtyologové letité patálie, které, jak se zdá, ještě neskončily.

Text: Jozef Másky, foto: autor

Už několik desetiletí se zoologové přeli o to, zda všichni naši hrouzci patří do jednoho rodu Gobio, který ustanovil ještě Linné, nebo je potřebné některé druhy zařadit do rodu Romanogobio. Zdá se, že se alespoň prozatím situace vyjasnila, a tak jediným naším zástupcem rodu Gobio je pouze hrouzek obecný (Gobio gobio).

REKLAMA

Zbylé dva druhy patří do rodu Romanogobio – tedy jmenovitě hrouzek běloploutvý (Romanogobio albipinnatus) a hrouzek Kesslerův (R. kesslerii).

Je ale zapotřebí zdůraznit, že tyto názvoslovné problémy jsou až druhořadé. Primárním problémem, a platí to všeobecně, je otázka přežití jednotlivých druhů. V případě hrouzků se tento takříkajíc existenční problém týká posledně jmenovaného druhu. Hrouzek Kesslerův byl totiž na našem území poprvé nalezen až v roce 1950 v Bečvě.

REKLAMA

Pak byl téměř půlstoletí nezvěstný. Znovuobjeven byl až v roce 1995 v této říčce u Přerova. V následujících letech byl náš nejvzácnější hrouzek zjištěn nejenom v Bečvě, ale i v samotné Moravě. V mělčích proudivých úsecích vyhledává dno s oblázky a kameny, tedy lokality charakteristické pro společenstvo typu Barbus-Chondrostoma.

Mohou za to povodně?

K nárůstu jeho populace určitě přispělo výrazné zlepšení kvality vody v obou recipientech, kladnou roli zřejmě sehrála i katastrofální povodeň v červenci 1997, která zbavila dno starých sedimentů, místy s nahromaděnými těžkými kovy a dalšími toxickými látkami. Podle Hanela a Luska (2005) dosahovala početnost tohoto hrouzka ve střední části Bečvy 100-300 ks.ha-1, v peřejnatém úseku na lokalitě Rybníky v optimálních podmínkách až 664 ks.ha-1, čemuž odpovídala biomasa 4,48 kg.ha-1. Na tuto povodeň, resp. i povodně v následujících letech, pozitivním způsobem zareagovaly i populace dalších rybích druhů.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že koncem 90. let minulého století výrazně vzrostla i početnost hrouzka běloploutvého nejenom v samotné Moravě, ale i v mrtvých ramenech, jejichž ichtyofaunou jsem se tehdy zabýval u města Skalica na Slovensku. Podobné výsledky mám i ze slovenské řeky Váh.

Povodně, které mají pro lidi ničivé důsledky, mnoha druhům ryb, resp. i celým vodním biocenózám prospívají

Místy byl tento subtilnější druh výrazně početnější než jeho robustnější příbuzný – hrouzek obecný, což odpovídá zjištěním z dolního toku Dyje a Moravy (poměr 7:1), nebo Rokytné (poměr 10:1). V optimálních podmínkách byla u hrouzka běloploutvého zjištěna maximální početnost 1721 ks.ha-1, resp. biomasa 5,4 kg.ha-1.

Trochu mě překvapilo, že místy patřil k dominantním druhům i v mrtvých ramenech, resp. i štěrkovnách se stojatou vodou. Protože si nevzpomínám, že by se zde hrouzek běloploutvý běžně chytal třeba před čtvrtstoletím, je pravděpodobné, že jeho populace v suboptimálních podmínkách postupně vymizí a obnoví se znovu až s extrémně velkou povodní. I na tomto příkladě je vidět, že povodně, které mají pro lidi ničivé důsledky, mnoha druhům ryb, resp. i celým vodním biocenózám prospívají.

Ale vraťme se opět k hrouzkům, především ke dvěma vzácnějším druhům z rodu Romanogobio. O výskytu hrouzka Kesslerova jsme si již řekli, v případě jeho příbuzného, hrouzka běloploutvého je situace podstatně lepší. Tento druh, preferující větší vodní toky s mírnějším proudem a obvykle i měkčím dnem, je v ČR znám především z jižní Moravy, konkrétně ze samotné Moravy až po Bečvu, ale i z Dyje, Kyjovky, Rokytné a Jihlavy. Z mapovaní tohoto druhu vyplývá, že byl zjištěn i ve třech mapovacích čtvercích v povodí Labe, jeho původnost zde ale není jednoznačná.

Ichtyologové zabývající se taxonomií hrouzků „oživili“ v roce 1934 Slastěnkem popsaný druh Romanogobio belingi, který byl považován jen za neplatné synonymum pro R. albipinnatus a začínají uvažovat o možnosti, že právě v povodí Labe se může vyskytovat R. belingi. V povodí Moravy, resp. i ve slovenských řekách by pak měl žít druh R.  vladykovi a R. albipinnatus by se jak v ČR, tak i na Slovensku neměl vyskytovat. Uvidíme, jak bádaní pokročí. Zatím se ale vědecký název hrouzka běloploutvého nemění, podobně jako i název hrouzka Kesslerova, kterého možná po detailní revizi rodu Romanogobio v našich vodách nahradí druh R. banaticus.

Zranitelní a ohrožení

Z praktického hlediska toto „taxonomické žonglování“ nemá pro rybáře téměř žádný význam a rovněž ochranáře zajímá především to, že hrouzek běloploutvý patří i nadále mezi zranitelné druhy ryb a hrouzek Kesslerův je hodnocený dokonce jako kriticky ohrožený.

Přece bych ale na závěr chtěl upozornit nejhloubavější rybáře, že i když vynecháme genetické a molekulární analýzy našich hrouzků, i tak se můžeme při jejich determinaci pořádně zapotit. Podle běžně dostupné literatury, resp. i příspěvků uveřejněných v našem časopise, popřípadě na internetu, by nemělo správné určení jednotlivých druhủ představovat neřešitelný rébus.

Nemělo, ale může! Proč? Protože se hrouzci mezi sebou kříží a to se pak při jejich determinaci chytají za hlavu i specialisté. Jako příklad mohu uvést křížence hrouzka běloploutvého a hrouzka vousatého (na obrázku), kterého má ve své „sbírce“, tedy spíš v akváriu, Jaroslav Černý ze SAV v Bratislavě.

V České republice samozřejmě na tento typ bastarda nenarazíme, protože zde nežije druhý z možných rodičů, ale třeba nás může zmást kříženec hrouzka obecného s hrouzkem běloploutvým. I když problém kříženců vyloučíme, bylo by dobré, abychom ale právě tyto dva druhy rozlišovali a nepoužívali vzácnějšího hrouzka běloploutvého jako nástražní rybku při lovu dravců.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled