Léto je na vrcholu, rtuť na teploměru neklesá pod 20 °C ani v noci a kočka už by na rozpálené střeše ani nevydržela. Co na takové počasí ryby?

Text: David Štrunc, foto: autor

Ty se snaží najít vodu, kde zbylo aspoň trochu kyslíku. Hromadně se stahují do podjezí, kde se voda okysličuje. Bohužel jsou stále častěji vidět jezy suché, kde veškerá voda teče přes turbíny. Pod takovými jezy dochází často k úhynu ryb. Jaká je tedy budoucnost naší ichtyofauny, konkrétně reofilních druhů, si raději netroufám ani pomyslet.

Zpět od černých myšlenek k chytání. Stále je v České republice dost jezů, přes které voda teče celoročně. Jakou nástrahu a rybolovnou techniku zvolit?

Chytat zde můžete v podstatě jakýmkoli způsobem. Nástrahy zde lze vyzkoušet také všechny, které znáte. Díky velmi pestrému druhovému zastoupení je možnost úlovku opravdu vysoká.

Nejraději chytám na mušku nebo na plavanou. Jako návnadu používám rousnici. Jedná se o univerzální nástrahu, kterou nepohrdne cejn, kapr, parma, ale ani sumec okoun či úhoř.

Rousnici napichuji tak, aby měla delší konce, které se budou ve vodě hýbat. Sice některé záběry neseknu, ale pro ryby je toto nastražení atraktivnější a věřte mi, že i 25 centimetrů veliký cejn ji do sebe zvládne nasoukat.

Splávek používám větší, od 4 do 10 gramů. V proudné vodě by se menší snadno potopil. Potřebuji také zajistit, že ho nepřeváží samotná rousnice.

Prochytávám zprvu nejsilnější proudy, kde očekávám parmu nebo ostroretku. Když mě házení začně unavovat, usadím splávek do některého z „vracáků“ a nechám ho jen kroužit pod hranicí jezu.

Záběry bývají razantní a ryby v proudné vodě velmi bojovné. V horkých dnech můžete chytat v plavkách a zdolávání velké parmy si zpříjemnit například tím, že za ní poběžíte/poplavete.

Na závěr ještě několik slov k udici. Pokud budete chytat na rousnici, očekávejte velké ryby. Nemá smysl používat slabé vlasce, nejlépe poslouží vlasec o průměru 0,20 až 0,26 mm. Chytám s kratšími pruty, nicméně do pojezí si můžete vzít jakýkoli prut. Myslete jen na to, že ho budete celou dobu drže v ruce. Dvoukilový sumčák nebude to pravé ořechové. Háčky můžete použít ze silnějšího drátu, do rousnice se krásně schovají.

To je o chytání na rousnici v podjezí vše, co vám mohu předat, teď vezměte pruty a vyrazte k vodě, dokud je ještě teplo. A pokud se vám povede nějaký pěkný kousek, budeme rádi, když nám zašlete jeho fotku.