Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 10 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 10 hod

Řečtí plameňáci spolykali olovo a uhynuli. Tvrdí to ochránci

Marek iRybářství 26. února 2021 1 komentářů

foto: Pavel Černý

Zahraničí

Desítky plameňáků růžových uhynuly v posledních dnech v mokřadech na severu Řecka. Důvod? Podle místních ochránců přírody se otrávili olovem, které tam zůstalo po myslivcích a rybářích.

text: Marek Kožušník

Používání olova v loveckých zbraních a při rybolovu je v mokřadech v Řecku zakázané, nařízení se ale velice často porušuje. Ochránci přírody narazili na první plameňáky růžové s příznaky otravy na konci ledna. Postupně pak ekologové napočítali desítky uhynulých zvířat. „A všichni spolykali olovo,“ uvedl jeden z ochránců.

REKLAMA

mokřady
foto: pixabay

Jezero plné olova

Problém se týká jezera Agios Mámas, které se stalo prvním místem pro reprodukci tohoto druhu ptáků v Řecku. Zdá se, že jezero je kontaminované olovem, které se používá v loveckých puškách a pro rybolov.

Tenhle zákaz nechceme!

Na začátku února Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) navrhla zcela zakázat olovo při myslivosti a rybolovu kvůli zdravotním rizikům. Proti plošnému zákazu se ale očekává poměrně silný tlak zájmových skupin. Návrh kritizovali také čeští rybáři a myslivci.

REKLAMA

Titanik
Mříž z olova, která byla vylovena roku 2015 z Titanicu. Olovo je naprosto netknuté, ač mříž dlela od roku 1912 v mořské, a tudíž nanejvýš agresivní vodě. Foto: Pavel Černý

Neškodí. Už 150 let

„Nikde v ČR nebylo prokázáno zvýšení hladiny olova v rostlinách a zvířatech v důsledku provozování sportovního rybolovu,“ tvrdí Ing. Pavel Vrána Ph.D., tajemník odboru Životního prostředí a čistoty vod Českého rybářského svazu. „A to přesto, že olovo používáme na řadě našich revírů déle než 150 let!  Ptáte se proč? Olovo je kov odolný vůči korozi – proto se nerozpadá, obalí se vnější vrstvou, zpravidla se díky vysoké hustotě propadne níže do bahnitého substrátu a s okolím pak vůbec nekomunikuje,“ dodává Pavel Vrána.

římský prak
Takto vypadají 2000 let stará olůvka s římského praku nalezené v německých lesích a močálech. Foto: Pavel Černý

Co nahradí olovo?

Navíc podle Pavla Vrány nejsou k dispozici dostatečné studie o dopadu případných alternativ za olovo na životní prostředí. Mohlo by se tedy stát, že olovo nahradíme materiály s opravdu negativními vlivy na přírodu. Půlroční veřejnou konzultaci o plošném zákazu olova by měl Brusel zahájit v březnu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. A co zakážou potom? Umělé nástrahy, vlasce,splávky,atd?Jsou to pitomci, kteří rozhodují od stolu a nerozumí tomu.Proč nezakážou plastové obaly a takové? Vždyť jsou toho plné oceány.Ale to by sakra narazili na velkovýrobce materiálu a těch se bojí, protože jim z toho tečou prachy.Ale na takové drobnosti si troufají.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled