Lov kaprů v průběhu zimy je čím dál populárnější, a tak mnozí rybáři svůj první jarní lov už zřejmě absolvovali. Největší nedočkavci během ledna, jiní si počkali na únor, kdy bylo několik hezkých teplejších dnů, další až v březnu. No a ti, kteří to jako já vydrželi doteď, na svou první návštěvu u vody teprve čekají.
text: Michal Kučera
Mám dva zásadní důvody, proč se k vodě obvykle dostanu až v dubnu. Jednak vytíženost v prvních třech měsících, kdy je zapotřebí připravit a dokončit katalog, veškeré novinky, ceníky, to vše proložené akcemi a veletrhy. Druhý důvod je mnohem prozaičtější. Už mi není dvacet a nejsem takový nedočkavec, abych pokaždé, kdy se venku rozsvítí sluníčko a teploměr ukazuje příjemné hodnoty, hned popadl náčiní a letěl k vodě.
Ono to jaro je mnohdy jen zdánlivé. Na první pohled je hezky, zvlášť když ven koukáte zpoza okna, ale u vody to stále studeně protahuje, což u sedavé kaprařiny není nic příjemného. Navíc to, že se venku na pár dní oteplí vzduch, ještě neznamená, že se stejně rychle ohřeje i voda pod hladinou. To zjara trvá mnohem déle.
Tím samozřejmě nechci nikoho odrazovat, aby v prvních třech měsících roku chodil na ryby. Naopak, těch lidí každoročně přibývá a čím dál častěji pozoruji pěkné úlovky i v tomto období. Jen jsem tím chtěl vysvětlit, že ta první jarní oteplení lákají ke zvýšené aktivitě víc rybáře než samotné ryby. Proto nebuďte zklamaní, pokud při těchto vycházkách nic nechytíte.
Jde spíš o to vyvětrat se a konečně být u vody, než si klást za cíl nějaké úlovky. Jedinou výjimkou jsou tzv. zimoviště. To jsou místa, kde je v chladných obdobích z nějakého důvodu (potrava, teplejší voda…) větší koncentrace ryb. Zvlášť na řekách, kde jsou ryby nuceny se tak jako tak více pohybovat, bývají tato místa úspěšná po většinu zimy.
Jarní výběr místa
Občas to nevydržím a vyrazím na ryby dříve, třeba v prvních dnech po rozmrznutí, kdy je celkem slušná šance na nějaký úlovek. Většinou je to ale až duben, kdy mám už více času a také příznivější podmínky pro lov. Snažím se přitom vybírat takové revíry, které se rychleji prohřívají. Převážně jde o vody mělčí, pokud možno i s vodními rostlinami. Právě zde se nejdříve probouzí život, začínají se vyskytovat drobní živočichové a kapři jsou tu dříve aktivnější.
V minulosti jsem to až tak moc neřešil a zjara jel tam, kam normálně jezdím rád i v létě nebo na podzim. Výsledky, a především úlovky však byly málokdy takové, jaké bych si představoval. Pochopil jsem, že výběr vhodné vody je v tuto dobu velmi zásadní. Od té doby se mé první jarní lovy staly mnohem úspěšnější.
Jedno z jar jsem začínal na místě, kam jsem jinak chodíval na amury. Jednalo se o mělkou výspu na pískovně, kde dno vystupovalo až na jeden metr pod hladinu. V létě tu bývala i spousta trav, ale nyní ještě nebyla jejich koncentrace tak početná. Teplý vítr, mírné vlnky a sluníčko dávaly tušit, že by to mohlo ryby zaktivovat. A ono to tak skutečně bylo.
Záběry jsem měl hned od prvního dne a také následující dva dny jsem si pěkně zachytal. Nebyly to nijak obří ryby. Většina z nich měla 7 až 10 kg a ti největší 12 až 13 kg. Ale na první jarní vycházku to bylo víc, než jsem očekával. Jestliže v průběhu sezony spíš toužím po těch největších rybách, jaké kde plavou, bez ohledu na počet záběrů, zjara jsem raději, když mi to alespoň párkrát pípne.
Opatrné vnadění
Abyste dokázali při prvních jarních lovech uspět, je zapotřebí si uvědomit, v jakém stadiu je život pod vodou. Ve většině vod během března a mnohde ještě v půli dubna panují spíš zimní než jarní podmínky. Ryby se moc nepohybují, voda je čirá, potravy je minimum.
Jestliže v těchto podmínkách silně prokrmíte své loviště, možná přilákáte nějaké ryby, ale šance na záběr bude velmi nízká. Kapři ještě nemají takovou látkovou výměnu a nedokáží se krmit tak, jako když má voda 15 nebo 20 stupňů. Velké množství krmení si tedy raději schovejte, až se voda opravdu oteplí.
Důležité je nejen to, kolik budete krmit, ale i čím. Mnohé návnady, jako jsou například halibut pelety plné olejových složek, nebo levné krmné boilie složené především z objemových přísad, jsou v chladné vodě málo stravitelné. To znamená, že ryba po jejich pozření nemá tendenci se dál krmit, což může trvat i několik dnů. Podobné je to s málo uvařeným partiklem.
Osobně v tuto dobu používám v menším množství máčenou a poté spařenou nebo povařenou řepku a do toho jen hrstičku, dvě rozlámaného boilie. A rozhodně ne krmného, nýbrž atraktivního s dobrou stravitelností. Někdy si pomůžu i method mixem. Samozřejmě, když se trefíte do vyšší aktivity ryb, lze okolo montáží rozházet i více boilie nebo přidat řepku. Jakmile to však přeženete na počátku, už to nelze vzít zpět.
Podobně přistupuji k výběru nástrah. Volím co nejatraktivnější, jako je Spiceman WS1 nebo WS2, Pikantní švestku, z pevnějších boilie pak Meteoru nebo BigB Broskev & Black pepper. A určitě sem lze zařadit i nového Slanečka z řady ManiaQ.
V tuto dobu nástrahu většinou nadlehčuji. Buď tak, že seříznu vršek boilie a místo něj dám půlku s nějakou atraktivní pop-up, například Mandarinka nebo Pampeliška. Případně použiji vyvážené nástrahy Wafters nebo Balance ve výše jmenovaných příchutích. Jemnější montáž, menší, dokonale ostrý háček a můžete chytat.
Jak už jsem předeslal, první jarní lovy nejsou až tolik o úlovcích, ale o tom být znovu u vody, na čerstvém vzduchu, cítit se šťastný a svobodný. A to je v dnešním světě k nezaplacení. Hodně úspěchů!
Diskuze k článku (0)